Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
Ilustracja
Dworek
Państwo

 Polska

Miejscowość

Żarnowiec

Adres

Żarnowiec
38-460 Jedlicze

Data założenia

1957

Dyrektor

Paweł Bukowski

Położenie na mapie gminy Jedlicze
Mapa konturowa gminy Jedlicze, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu”
Położenie na mapie powiatu krośnieńskiego
Mapa konturowa powiatu krośnieńskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu”
Ziemia49°41′16,73″N 21°40′06,82″E/49,687980 21,668560
Strona internetowa

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu – muzeum biograficzne poświęcone Marii Konopnickiej, utworzone w 1957 w Żarnowcu na Podkarpaciu.

Na muzeum składają się: zabytkowy dworek z XVIII wieku, przebudowany z końcem XIX wieku, park o powierzchni ponad 3 hektarów i lamus. Stanowią one dar narodowy, przekazany pisarce Marii Konopnickiej w 1903 z okazji jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej.

8 września 1903 Konopnicka wprowadziła się wraz z Marią Dulębianką, z którą pozostawała w głębokiej przyjaźni, do dworku w Żarnowcu. Tu spędzała wiosenno-letnie miesiące, prowadziła szeroką działalność społeczną i pisarską. Stąd razem podróżowały do Austrii, Francji, Niemiec, Włoch i Szwajcarii, których klimat służył zdrowiu Konopnickiej. Dulębianka miała w dworku swoją pracownię malarską.

Dworek w Żarnowcu od 1910 do 1956 pozostawał w posiadaniu jej rodziny. Przebywały tu córki poetki: Zofia Mickiewiczowa (związana z Żarnowcem od lat 20. do śmierci w 1956) i Laura Pytlińska – aktorka (występująca jako Maria Zawiejska).

W czasie okupacji Zofia udzielała schronienia i pomocy materialnej partyzantom. Dworek w Żarnowcu był przez pewien czas siedzibą Inspektoratu AK Krosno. Jej mąż Adam Stanisław Mickiewicz został aresztowany przez Gestapo w 1942 i zginął w Auschwitz-Birkenau. Po wojnie Z. Mickiewiczowa przyjaźniła się z aktorką Wandą Siemaszkową, która w październiku 1945 przyjechała do Żarnowca i zmarła w dworku 6 sierpnia 1947[1].

W 1956 Zofia Mickiewiczowa (na kilka miesięcy przed śmiercią), oraz inni spadkobiercy poetki, ofiarowali dworek i park narodowi polskiemu na muzeum biograficzne. W 1957 Ministerstwo Kultury i Sztuki powołało do życia Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Otwarcia ekspozycji muzealnych dokonano 15 września 1960, po przeprowadzeniu prac remontowych i konserwatorskich. W 1991 oddano do użytku budynek lamusa (dawniej spichlerz), w którym mieści się część ekspozycji.

Tablicę pamiątkową Marii Konopnickiej w muzeum wykonał w 1980 Władysław Kandefer[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. III. Realizacja 3-letniego planu odbudowy. Teatr. W: Kształtowanie się władzy ludowej na Rzeszowszczyźnie. T. II. Rzeszów: Komitet Wojewódzki PZPR w Rzeszowie, 1966, s. 161.
  2. Władysław Kandefer. iwonicz-zdroj.pl. [dostęp 2014-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (13 grudnia 2014)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]