Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie
Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie
Ilustracja
"Pod Zegarem" – budynek muzeum
Państwo

 Polska

Miejscowość

Lublin

Adres

ul. Uniwersytecka 1
20–029 Lublin

Data założenia

1979

Kierownik

mgr Barbara Oratowska

Położenie na mapie Lublina
Mapa konturowa Lublina, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie”
Ziemia51°14′48,55″N 22°32′45,96″E/51,246819 22,546100
Strona internetowa

Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie – oddział Muzeum Narodowego w Lublinie powstał w 1979 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Byłych Więźniów Politycznych Zamku Lubelskiego i klubu „Pod Zegarem”. Mieści się w celach byłego aresztu Gestapo przy ulicy Uniwersyteckiej 1 w Lublinie. Pracownia Konserwacji Zabytków przeprowadziła w dwóch celach prace konserwatorskie i zabezpieczyła inskrypcje pozostawione przez więźniów na ścianach. Odtworzono wygląd jednej z cel oraz karcer–ciemnię. Muzeum Martyrologii ma kolekcję korespondencji więźniów zamku (listy, grypsy, karty pocztowe) oraz listy hitlerowskich obozów koncentracyjnych do których trafili, obwieszczeń i zarządzeń niemieckich z lat 1939–1944. Osobną grupę stanowią dokumenty i pamiątki osobiste po więźniach zamku, a także archiwum fotograficzne przetrzymywanych tu w latach 1939–1954. Muzeum ma też bogaty materiał ikonograficzny Lublina z lat 1939–1944. Wystawami stałymi są: „Historia więzienia na Zamku i domu »Pod Zegarem«” i „Martyrologia młodzieży Lublina i harcerstwa Lubelszczyzny 1939–1945”.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]