Muzeum Mozaiki w Stambule

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Mozaiki
Büyük Saray Mozaikleri Müzesι
Ilustracja
Muzeum Mozaiki
Państwo  Turcja
Miejscowość Stambuł
Adres Arasta Çarşιşι, Sultanahmed Eminönü
Położenie na mapie Stambułu
Mapa lokalizacyjna Stambułu
Muzeum Mozaiki
Muzeum Mozaiki
Położenie na mapie Turcji
Mapa lokalizacyjna Turcji
Muzeum Mozaiki
Muzeum Mozaiki
Ziemia41°00′15,66″N 28°58′38,96″E/41,004350 28,977490
Strona internetowa

Muzeum Mozaiki (tr Büyük Saray Mozaikleri Müzesi) znajduje się w Wielkim Pałacu w pobliżu Placu Sultanahmed w Stambule w Turcji.

W 1933 pod Bazarem Arasta odkryto bizantyjskie mozaiki z VI w., z Wielkiego Pałacu w Konstantynopolu. Odsłonięto je w latach pięćdziesiątych i utworzono muzeum.

Ponieważ mozaiki znajdowały się na podłodze dziedzińca, na świeżym powietrzu, zachowały się w gorszym stanie niż mozaiki pochodzące z Hagii Sophii. Mozaiki pokrywały obszar około 2000 m², do dzisiaj zachowało się tylko 180 m². Na każdy metr kwadratowy przypada około 40 000 części mozaiki. Na wyłożenie całości zużyto więc blisko 80 milionów elementów. Chodnik ma 9 metrów długości, obramowany jest 1,5 metrowym wzorem składającym się z motywów geometrycznych i wplecionych w nie postaci zwierząt i owoców. Znajdowały się tu również cztery postacie męskie (do dzisiaj zachowały się trzy), przedstawiające najprawdopodobniej cztery pory roku. Mozaiki są bardzo realistyczne, przedstawiają sceny z polowań, mityczne stworzenia, przyrodę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]