Muzeum Najmniejszych Książek Świata Zygmunta Szkocnego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzeum Najmniejszych Książek Świata Zygmunta Szkocnego przy ul. Traktorzystów 5 w katowickiej dzielnicy Piotrowice to wystawa stała poświęcona twórczości Zygmunta Szkocnego. Zgromadzone tam zbiory przedstawiają miniaturowe wersje wybitnych dzieł Literatury Polskiej. Wystawa funkcjonuje od 1970 roku w prywatnym domu, w którym żył i tworzył autor.

Zgromadzono w nim 87 egzemplarzy spośród 165 miniaturowych dzieł, w tym najmniejsza z nich : Alfabet łaciński o wymiarach 0,8 na 1 milimetr, który jako rekordzista trafił do Księgi rekordów Guinnessa. Każda z książek prezentowanych w muzeum posiada oprawę stworzoną przez twórcę zgodnie z zasadami introligatorskimi oraz jest umiejscowiona na postumencie z dokładnym opisem dzieła zawierającym informację o wymiarach książki, liczbie znaków, liczbie stron. Tematem dzieł są życiorysy sławnych ludzi, nagrodzonych nagrodą Nobla oraz sławne wydarzenia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stefan Gierlotka, Piotrowice Śląskie. Monografia dzielnicy miasta Katowice; Wydawnictwo Naukowe "Śląsk", Katowice 2002, ISBN 83-7164-364-0, str. 178, 179.