Muzeum Niemieckie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Niemieckie
Deutsches Museum
Ilustracja
Gmach główny muzeum. Na pierwszym planie most Boschbrücke nad Izarą
Państwo

 Niemcy

Miejscowość

Monachium

Adres

Deutsches Museum von Meisterwerken der Naturwissenschaft und Technik
Museumsinsel 1
80538 München

Data założenia

1925

Dyrektor

Dyrektor Generalny Wolfgang M. Heckl

Położenie na mapie Monachium
Mapa konturowa Monachium, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Niemieckie”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Niemieckie”
Położenie na mapie Bawarii
Mapa konturowa Bawarii, na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Niemieckie”
Ziemia48°07′48″N 11°35′02″E/48,130000 11,583889
Strona internetowa

Muzeum Niemieckie[1] (niem. Deutsches Museum) – muzeum w Monachium, jedno z najstarszych i największych na świecie muzeów technicznych i naukowych. Przyciąga rocznie ponad 1 300 000 zwiedzających. Założone w 1903 przez inżyniera Oskara von Millera. Gmach muzeum, zbudowany według projektu Gabriela von Seidla otwarto w 1925 r. Zbiory obejmują większość dziedzin świata techniki, począwszy od historii techniki aż po największe osiągnięcia techniczne na przestrzeni dziejów. Muzeum posiada również największą na świecie bibliotekę z literaturą techniczną[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Utworzone w 1903 r. z inicjatywy inżyniera Oskara von Millera, którego apel w tym zakresie spotkał się z szerokim poparciem niemieckich środowisk naukowych i przemysłowych. Utrzymują to poparcie przez cały, blisko już stuletni, okres istnienia muzeum.

Muzeum otrzymało charakterystyczną nazwę – Muzeum Niemieckie, co świadczyło o znaczeniu, jakie przykłada się w Niemczech do gromadzenia zabytków i dokumentów niemieckiej, a także światowej techniki oraz nauki.

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Niemieckie gromadzi zbiory ze wszystkich prawie dziedzin techniki i przemysłu, a także z wielu dziedzin nauki. Równocześnie stanowi aktywny ośrodek badań w zakresie historii techniki i nauki z liczną kadrą pracowników, własnymi wydawnictwami (muzeum posiada blisko 800 tys. książek w swojej kolekcji) oraz rozległą międzynarodową współpracą. Co roku jest ono odwiedzane przez blisko milion turystów.

W ekspozycjach dominuje układ branżowy, poszczególne sale poświęcone są różnym dziedzinom techniki, przemysłu i nauki. Pewnego rodzaju specjalnością w muzeum są liczne, o dużej wartości dydaktycznej modele i tzw. dioramy, przedstawiające procesy produkcyjne wraz z prowadzącymi je zakładami oraz inżynierskie budowle.

Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się obiekty świadczące o pionierskich działaniach techników niemieckich w wielu dziedzinach, np. pierwsza elektryczna lokomotywa konstrukcji Wernera Siemensa z 1879 roku, trójkołowy samochód zbudowany przez Karla Benza w 1886 roku, maszyna rachunkowa Godfrieda Leibniza z początku XVIII wieku, U-1 – pierwszy niemiecki bojowy okręt podwodny z 1906 roku.

W muzeum znajduje się obserwatorium astronomiczne i duże planetarium. Od 18 września 1992 roku posiada oddział w Oberschleißheim, a od 1995 oddział w Bonn.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej: Uchwała KSNG nr 6/2015 z dn. 2 grudnia 2015 r. dotycząca zmian w polskich nazwach budowli świata. ksng.gugik.gov.pl, 2015-12-02. [dostęp 2019-07-19]. (pol.).
  2. Izabella Galicka, Katarzyna Michalska, Lisa Carlsson (tłum.): München & södra Bayern. Stockholm: Streiffert Förlag AB, 2004, s. 94. ISBN 91-7886-327-9. (szw.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]