Muzeum Niemiecko-Rosyjskie Berlin-Karlshorst

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Niemiecko-Rosyjskie Berlin-Karlshorst[1]
Deutsch-Russisches Museum Berlin-Karlshorst
Германо-российский музей «Берлин-Карлсхорст»
Ilustracja
Państwo

 Niemcy

Miejscowość

Berlin

Adres

Zwieseler Straße 4
10318 Berlin

Data założenia

1967

Położenie na mapie Berlina
Mapa konturowa Berlina, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Niemiecko-Rosyjskie Berlin-Karlshorst”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Niemiecko-Rosyjskie Berlin-Karlshorst”
Ziemia52°29′10,0000″N 13°32′23,0000″E/52,486111 13,539722
Strona internetowa

Muzeum Niemiecko-Rosyjskie Berlin-Karlshorst (Deutsch-Russisches Museum Berlin-Karlshorst, Германо-российский музей «Берлин-Карлсхорст») – muzeum poświęcone stosunkom niemiecko-rosyjskim, a szczególnie wojnie niemiecko-radzieckiej z lat 1941–1945.

Muzeum położone jest w berlińskim okręgu administracyjnym Lichtenberg, w dzielnicy Karlshorst. Ekspozycja mieści się w budynku dawnego kasyna oficerskiego Wehrmachtu, wzniesionego w 1930. 9 maja 1945 w dzień po bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy przed zachodnimi aliantami, w Karlshorst niemiecką kapitulację przyjęła strona radziecka.

Po 1945 r. w budynku swoją siedzibę miała Sowiecka Administracja Wojskowa w Niemczech (Sowjetische Militäradministration in Deutschland – SMAD, Советская военная администрация в Германии – СВАГ, Sowieckaja Wojennaja Administracija v Giermanii – SWAG), następnie Radziecka Komisja Kontroli w Niemczech (Sowjetische Kontrollkommission – SKK, Советская контрольная комиссия в Германии, Sowieckaja kontrolnaja komissija w Giermanii). W 1949 w Karlhorst nastąpiło symboliczne przekazanie władzy przez radziecką administrację wojskową, cywilnej administracji niemieckiej.

W latach 1967–1994 berlińskie muzeum było oddziałem Centralnego Muzeum Sił Zbrojnych w Moskwie. W 1995 r. otwarto muzeum w obecnym kształcie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]