Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muzeum Nikifora
w Krynicy-Zdroju

The Nikifor Museum[1]
Oddział Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
Ilustracja
Budynek muzeum – willa Romanówka
Państwo  Polska
Miejscowość Krynica-Zdrój
Adres ul. Bulwary Dietla 19
33-380 Krynica-Zdrój
Data założenia 1995
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Muzeum Nikiforaw Krynicy-Zdroju
Muzeum Nikifora
w Krynicy-Zdroju
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum Nikiforaw Krynicy-Zdroju
Muzeum Nikifora
w Krynicy-Zdroju
Ziemia49°25′06,9960″N 20°57′21,8160″E/49,418610 20,956060
Strona internetowa muzeum

Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdrojumuzeum w Krynicy-Zdroju, w którym zgromadzono obrazy i pamiątki po słynnym malarzu-prymitywiście, Nikiforze Krynickim. Muzeum ulokowane jest w drewnianym budynku „Romanówka”, w centrum uzdrowiska, przy Bulwarach Dietla, tuż za Starym Domem Zdrojowym. Do budynku prowadzi mostek ponad potokiem Kryniczanka. Placówka jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Historia[edytuj]

Budynek muzeum – willa „Romanówka” – został wybudowany w połowie XIX wieku jako pensjonat wypoczynkowy w tzw. „szwajcarskim stylu”, bardzo charakterystycznym dla budowanych w tamtym czasie obiektów w Krynicy. Jest konstrukcji zrębowej, oszalowany malowanymi deskami, kryty blachą, symetryczny, parterowy z półpiętrem. W środku znajduje się głęboki półcień podparty profilowanymi słupami. Nad drzwiami i oknami umieszczone są trójkątne, drewniane naczółki.

Budynek, do 1990 znajdował się przy ul. Piłsudskiego, od lat 70. XX wieku zdewastowany i niedostępny dla osób postronnych. Został rozebrany, poddany konserwacji i zmontowany na nowo na obecnym miejscu. Jest to obiekt zabytkowy i znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

W 1995 w budynku zostało otwarte Muzeum Nikifora, co zostało uznane za największe wydarzenie w muzealnictwie w tym roku.

Zbiory[edytuj]

W Muzeum Nikifora zgromadzono 77 prac artysty i jego bardzo skromny warsztat pracy, na który składały się: skrzynia z pędzlami i pieczątki, którymi podbijał swoje obrazki. Ponadto eksponowane są zdjęcia artysty, a także książki polskie i zagraniczne opisujące jego twórczość, katalogi i zaproszenia na wystawy.

Na budynku muzeum umieszczona jest tablica pamiątkowa z płaskorzeźbą przedstawiającą artystę.

Galeria[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  1. Muzeum Nikifora w Krynicy (pol.). [dostęp 2017-01-14].
  2. Bogdan Mościcki: Beskid Sądecki i Małe Pieniny. Pruszków: Oficyna Wyd. „Rewasz”, 2007. ISBN 978-83-89188-65-6. (pol.)