Przejdź do zawartości

Muzeum Pamięci Shoah w Paryżu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Pamięci Shoah w Paryżu
Mémorial de la Shoah
Ilustracja
Fragment Ściany Nazwisk
Państwo

 Francja

Miejscowość

Paryż

Data założenia

2005

Położenie na mapie Paryża
Mapa konturowa Paryża, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Pamięci Shoah w Paryżu”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Pamięci Shoah w Paryżu”
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa konturowa Île-de-France, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Pamięci Shoah w Paryżu”
Ziemia48°51′17″N 2°21′22″E/48,854722 2,356111
Strona internetowa

Muzeum Pamięci Shoah w Paryżu – istniejące od stycznia 2005 muzeum położone w IV okręgu paryskim, w Le Marais, gromadzące zbiory związane z historią Żydów w czasie II wojny światowej. Obok ekspozycji, w placówce funkcjonuje również centrum dokumentacji, zbierające dokumenty obrazujące realizację planu zagłady Żydów.

Ściana Nazwisk

[edytuj | edytuj kod]

Jedną z części kompleksu upamiętniającego francuskich Żydów-ofiary Holokaustu jest Mur Nazwisk (fr. Mur des Noms), na którym zapisane zostało 76 tys. imion i nazwisk oraz dat urodzenia Żydów, którzy zostali wywiezieni z Francji i zginęli w obozach zagłady. Wśród nich jest 11 tys. dzieci. Do budowy ściany wykorzystano kamienie przywiezione z Jerozolimy. W czasie tworzenia Ściany zapisywano na niej nazwiska w chronologicznej kolejności wywózek, obecnie, w miarę poznawanie kolejnych personaliów ofiar są one dopisywane na końcu listy.

Ściana Sprawiedliwych

[edytuj | edytuj kod]

Drugi pomnik w formie ściany upamiętnia Francuzów, którzy otrzymali tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, porządkowanych w kolejności otrzymywania tytułu. Ściana, na której wypisane zostały 2693 nazwiska, istnieje od 14 czerwca 2006.

Ekspozycje

[edytuj | edytuj kod]

W budynku muzeum znajduje się biblioteka i księgarnia udostępniające publikacje poświęcone historii Żydów, antysemityzmu i nazizmu. Właściwa wystawa muzealna położona jest w podziemnej krypcie. Nad wejściem do niej gwiazda Dawida symbolizuje 6 milionów żydowskich ofiar II wojny światowej. Na wystawie zgromadzone są eksponaty związane z wojennymi losami Żydów, osobna jej część przedstawia przykłady nazistowskiej propagandy antysemickiej. Osobny pomnik upamiętnia los zamordowanych dzieci żydowskich.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]