Muzeum Pojezierza Myśliborskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Pojezierza Myśliborskiego
Ilustracja
Kaplica św. Ducha z przełomu XIII/XIV wieku, obecnie siedziba Muzeum Pojezierza Myśliborskiego
Państwo

 Polska

Miejscowość

Myślibórz

Adres

ul. Bohaterów Warszawy 74
74-300 Myślibórz

Położenie na mapie Myśliborza
Mapa konturowa Myśliborza, na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Pojezierza Myśliborskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Pojezierza Myśliborskiego”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Pojezierza Myśliborskiego”
Położenie na mapie powiatu myśliborskiego
Mapa konturowa powiatu myśliborskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Pojezierza Myśliborskiego”
Położenie na mapie gminy Myślibórz
Mapa konturowa gminy Myślibórz, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Pojezierza Myśliborskiego”
Ziemia52°55′22,26″N 14°51′52,42″E/52,922850 14,864560
Strona internetowa

Muzeum Pojezierza Myśliborskiego – znajduje się w Myśliborzu, w województwie zachodniopomorskim. Od 1979 mieści się w zabytkowej, gotyckiej kaplicy św. Ducha. Muzeum posiada cztery sale ekspozycyjne.

Sala I "Myślibórz we wczesnym średniowieczu"

Ekspozycja obejmuje przedmioty pozyskane z odkrywek archeologicznych prowadzonych na grodzisku "Sołdzin" (pierwsza nazwa Myśliborza). Eksponaty pochodzą z okresu wczesnego średniowiecza (VIII-XII w.) oraz okresu kultury łużyckiej (VI w. p.n.e.).

Sala II "Z dziejów Myśliborza"

Zbiory dotyczą historii Myśliborza od XIV do XX w. Są tu prezentowane m.in. renesansowe kafle piecowe, zastawy stołowe oraz naczynia cynowe, kufry i starodruki. Znajduje się tu również oryginał gotyckiego krucyfiksu z kapliczki Jerozolimskiej (figura Chrystusa – polichromowana, wykonana z drewna lipowego o wysokości 190 cm, krzyż z drewna dębowego o wys. 288 cm).

Sala III "Historia i etnografia"

Sala poświęcona jest głównie okresowi II wojny światowej i pionierskim czasom zagospodarowywania terenu Ziemi Myśliborskiej przez Polaków. Można zobaczyć tu m.in. list żołnierza radzieckiego opisujący zdobycie Myśliborza, polskie dokumenty z pierwszych lat po wojnie, narzędzia i sprzęty gospodarstwa domowego z lat 40. i 50.

Sala IV "Galeria M"

W sali organizowane są wystawy czasowe poświęcone głównie sztuce współczesnej (nie rzadziej niż raz w miesiącu). Organizowane są tu również odczyty, spotkania i koncerty.

Muzeum oprócz działalności wystawienniczej prowadzi szeroko zakrojoną działalność kulturalną. Jest organizatorem Międzynarodowych Plenerów Malarskich, w których uczestniczą artyści z Polski, Danii, Holandii, Niemiec, Szwecji i innych krajów. W murach muzeum często organizowane są dla szkół lekcje z historii i sztuki. Często również odbywają się tu koncerty, odczyty i spotkania z ciekawymi ludźmi.

Jednostką Muzeum jest Ośrodek Edukacji Plastycznej mieszczący się w zabytkowej kaplicy św. Gertrudy. W ośrodku prowadzone są zajęcia zarówno z dziećmi i młodzieżą szkolną jak i osobami dorosłymi.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]