Muzeum Polskie w Ameryce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Polskie w Ameryce
The Polish Museum of America
Ilustracja
Budynek muzeum.
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Illinois
Miejscowość Chicago
Adres 984, N. Milwaukee Avenue
Chicago, Illinois, 60622
Data założenia 1935
Położenie na mapie Chicago
Mapa konturowa Chicago, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Polskie w Ameryce”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Polskie w Ameryce”
Położenie na mapie Illinois
Mapa konturowa Illinois, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Polskie w Ameryce”
Ziemia41°53′58,56″N 87°39′40,28″W/41,899600 -87,661190
Strona internetowa

Muzeum Polskie w Ameryce jest jednym z najstarszych muzeów etnicznych w Stanach Zjednoczonych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zostało założone w 1935 jako „Muzeum i Archiwa Zjednoczenia Polskiego Rzymsko - Katolickiego w Ameryce” przez Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie. Muzeum mieści się na terenie tzw.Starego Trójkąta Polonijnego tworzonego przez ulice Milwaukee, Ashland i Division, w samym sercu pierwszej polskiej dzielnicy w Chicago. Celem działania placówki jest szerzenie wiedzy o polskiej historii, kulturze i sztuce oraz gromadzenie najcenniejszych elementów polskiego dorobku kulturalnego, dokumentów oraz pamiątek.

Muzeum oferuje organizację wystaw w dodatku do programu kulturalnego, który zawiera literaturę, filmy, prezentacje, przedstawienia teatralne, spotkania ze szkołami oraz ludźmi związanymi z polską kulturą z całego świata.

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w muzeum jest sala Ignacego Paderewskiego, która założona została w czerwcu 1941, dzięki datkom jego siostry Antoniny Paderewskiej Wilkońskiej. Sala zawiera również przedmioty podarowane przez Buckingham Hotel w Nowym Jorku, gdzie Paderewski spędził ostatnie miesiące swojego życia. Izba została oficjalnie otworzona dla zwiedzających 3 listopada 1941. Wiele osób wierzy, że sala ta jest nawiedzana przez ducha samego Ignacego Paderewskiego. Obsługa muzeum odnotowuje incydenty z tym związane, łącznie z relacjami ludzi, którzy uważają, że mieli styczność z duchem Paderewskiego. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Towarzystwo Poszukiwania Duchów[1].

Ważniejsze eksponaty[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Biblioteka Polska w Chicago.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]