Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Ilustracja
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Państwo

 Polska

Miejscowość

Słupsk

Adres

ul. Dominikańska 5–9
76-200 Słupsk

Dyrektor

Marzenna Mazur

Oddziały
Położenie na mapie Słupska
Mapa konturowa Słupska, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku”
Ziemia54°27′50,1480″N 17°02′03,4800″E/54,463930 17,034300
Strona internetowa

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (MPŚ) – muzeum z siedzibą w Słupsku, wpisane w Państwowym Rejestrze Muzeów pod numerem 23/135. Siedziba największej na świecie kolekcji dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze muzeum w Słupsku rozpoczęło działalność w 1924 roku. Tradycję po niemieckich muzealnikach przejęli Polacy i w 1948 otworzyli muzeum przejmując po przedwojennym Heimatmuseum ponad 600 obiektów. Obecnie zbiory liczą ponad 30 000 muzealiów, a księgozbiór ponad 22 000 woluminów. Placówka posiada bogate i różnorodne zbiory: obiekty związane z historią Pomorza: sztukę dawną i współczesną, pamiątki po ostatnich mieszkańcach zamku, rzemiosło artystyczne, w tym srebrny ołtarz darłowski z XVII w., numizmaty oraz obiekty etnograficzne. Ponadto obejmuje zbiory specjalne: starodruki, kartografię i archiwalia.

Muzeum to słynie z największej na świecie kolekcji prac Witkacego[1][2]. Inicjatorem powstania kolekcji był wieloletni dyrektor muzeum i polski historyk sztuki Janusz Przewoźny[3].

Lokalizacje[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Pomorza Środkowego mieści się w kompleksie budynków znajdujących się w centrum miasta[4]:

 • Zamek Książąt Pomorskich - czynny od 1965, w którym prezentowane są stałe ekspozycje obejmujące m.in. krypty Książąt Pomorskich z dynastii Gryfitów, zabytki sztuki sakralnej pochodzące z kościołów regionu słupskiego, obiekty związane z historią miasta i jego mieszkańców. Do 2017 r. w zamku prezentowana była też największa na świecie kolekcja prac plastycznych Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego. Ponadto prezentowane są często zmieniane wystawy czasowe,
 • Młyn Zamkowy – czynny od 1968, dział etnograficzny, w którym prezentowane są ekspozycje dotyczące kultury materialnej dawnej ludności autochtonicznej regionu oraz pamiątki po osadnikach przybyłych na Pomorze po 1945 roku,
 • Spichlerz Richtera – przeniesiony z innego miejsca w mieście i włączony w obręb muzeum dzięki wsparciu niemieckiemu. Znajdują się w nim biura muzeum oraz prezentowane są wystawy czasowe (w herbaciarni),
 • Brama Młyńska – w której znajduje się pracownia konserwatorska,
 • Biały Spichlerz – w którym prezentowana jest największa na świecie kolekcja prac plastycznych Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego oraz sztuka współczesna i wystawa dotycząca powojennego Słupska,
 • Czerwony Spichlerz – budynek nieużytkowany, do remontu (stan na 2020 rok),
 • wybudowany w XX w. stylizowany Dworek, w którym mieszczą się biura muzeum.

W sezonie letnim (w każdą niedzielę lipca i sierpnia) muzeum organizuje na Rynku Rybackim w Słupsku (przed Spichlerzem Richtera) Jarmark Gryfitów, do którego atrakcji należą m.in.: handel starociami, numizmatami, książkami, wyrobami jubilerskimi z bursztynu oraz wyrobami bartniczymi, a także pokazy walk średniowiecznych i występy artystyczne.

Trzy oddziały muzeum w 2017 roku odwiedziło w minionym roku 85510 osób: 41080 skansen w Klukach, 22783 Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i 21647 osób siedzibę główną[5].

Dyrektorzy[edytuj | edytuj kod]

Oddziały[edytuj | edytuj kod]

W skład muzeum wchodzą także dwa oddziały: Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukachskansen wsi słowińskiej w Klukach (na terenie Słowińskiego Parku Narodowego) oraz Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Wystawa prac Witkacego w muzeum Pomorza Środkowego w nowej odsłonie. [online], ustka.travel [dostęp 2021-03-27] (pol.).
 2. Encyklopedia, Słupsk. Nowy Witkacy w muzeum [online], Encyklopedia teatru polskiego [dostęp 2021-03-27] (pol.).
 3. Małgorzata Borowska, Cóż, że nie ze Słupska [online], wyborcza.pl, 26 lutego 2014 [dostęp 2021-03-27].
 4. AreaPress, Słupsk. Muzeum Pomorza Środkowego z Witkacym w roli głównej [online], Magazyn Kaszuby [dostęp 2021-03-27] (pol.).
 5. Muzeum Pomorza Środkowego: 85510 zwiedzających