Przejdź do zawartości

Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Protestantyzmu – Biblioteka i Archiwum im. B.R. Tschammera w Cieszynie
Ilustracja
Kościół Jezusowy w Cieszynie – siedziba muzeum
Państwo

 Polska

Miejscowość

Cieszyn

Adres

Pl. Kościelny 6

Data założenia

2009

Zakres zbiorów

historia

Dyrektor

ks. Janusz Sikora

Położenie na mapie Cieszyna
Mapa konturowa Cieszyna, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie”
Położenie na mapie powiatu cieszyńskiego
Mapa konturowa powiatu cieszyńskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie”
Ziemia49°44′45,784″N 18°38′11,058″E/49,746051 18,636405
Strona internetowa

Muzeum Protestantyzmu – Biblioteka i Archiwum im. B.R. Tschammera w Cieszynie – placówka muzealno-biblioteczna z siedzibą w Cieszynie, działająca przy cieszyńskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Muzeum jest bezpośrednim kontynuatorem działalności, istniejącej od XVII wieku Biblioteki Tschammera. Jego siedzibą jest gmach Kościoła Jezusowego, położony przy Placu Kościelnym 6.

Placówka została otwarta w marcu 2009 roku, a jej powstanie zostało dofinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2007–2010 projektu pt. Ochrona i konserwacja cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego. Zajmuje się gromadzeniem zabytków materialnych oraz zbiorów bibliotecznych, związanych z historią Reformacji oraz luteranizmu na terenie Śląska Cieszyńskiego. Oprócz zbiorów bibliotecznych, liczących ponad 23 000 tomów, placówka posiada w swoich zbiorach liczne pamiątki, związane z historią protestantyzmu w Cieszynie oraz życiem samego miasta. W ramach wystawy, mieszczącej się na balkonie świątyni, zobaczyć można m.in. liczne dokumenty, zdjęcia oraz publikacje, a także naczynia liturgiczne (w tym puszka liturgiczna z 1712 roku). Do najcenniejszych eksponatów należą: orzeł cesarski z wizerunkiem Józefa I, pochodzący z „laski łaski”, którą w 1709 roku hr. Ludwik Ziznendorf wyznaczył miejsce pod budowę kościoła oraz fotel, na którym zasiadał cesarz Franciszek Józef I podczas wizyty w mieście w 1817 roku.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym we wtorki i czwartki po godz. 14.30 lub po uprzednim uzgodnieniu.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]