Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii w Libuszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii w Libuszy
Ilustracja
Fragment muzealnej ekspozycji
Państwo  Polska
Miejscowość Libusza 67
Data założenia 1977
Zakres zbiorów górnictwo nafty, etnografia
Dyrektor Anna i Tadeusz Pabis – właściciele
Położenie na mapie gminy Biecz
Mapa konturowa gminy Biecz, na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii w Libuszy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii w Libuszy”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii w Libuszy”
Położenie na mapie powiatu gorlickiego
Mapa konturowa powiatu gorlickiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii w Libuszy”
Ziemia49°41′28,8″N 21°13′24,3″E/49,691333 21,223417
Strona internetowa

Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii w Libuszy – prywatne muzeum, położone we wsi Libusza (powiat gorlicki). Placówka stanowi przedsięwzięcie Anny i Tadeusza Pabisów, byłych pracowników przemysłu naftowego.

Muzeum powstało w 1977 roku. Na jego ekspozycję składają się dwa działy:

  • przemysłu naftowego, zawierający eksponaty związane z górnictwem i przetwórstwem ropy natfowej na tym terenie. Wśród eksponatów znajdują się m.in. destylarnia nafty z 1856 roku, kuźnia kopalniana z połowy XIX wieku, modele szybów z lat 1852-1939, ceramiczne galony na naftę, liczne dokumenty, mapy, narzędzia i przyrządy wiertnicznie a także mundury. Ekspozycję dopełnia zbiór około 500 biogramów górników i nafciarzy,
  • etnografii, w którym prezentowane są dawne meble, stroje, przedmioty codziennego użytku, narzędzia rolnicze, zabytki techniki (patefon, radioodbiorniki, maszyny do szycia), obrazy oraz inne pamiątki.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym w dni robocze. Od 2000 roku przy muzeum działa prywatna Fundacji Upowszechniania Historii Przemysłu Naftowego w Regionie Gorlicko - Bieckim, patronująca placówce i zajmująca się jej promocją.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]