Muzeum Regionalne w Mielcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Regionalne Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu
Ilustracja
Główna siedziba Muzeum - Pałacyk Oborskich
Państwo

 Polska

Miejscowość

Mielec

Adres

ul. Legionów 73

Data założenia

1978

Zakres zbiorów

zbiory historyczne, etnograficzne, sztuki, archeologiczne, archiwum historyczne

Dyrektor

Jerzy Skrzypczak

Oddziały
Położenie na mapie Mielca
Mapa konturowa Mielca, po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne w Mielcu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne w Mielcu”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne w Mielcu”
Położenie na mapie powiatu mieleckiego
Mapa konturowa powiatu mieleckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne w Mielcu”
Ziemia50°17′03,71″N 21°24′39,00″E/50,284364 21,410833
Strona internetowa

Muzeum Regionalne Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu – muzeum położone w Mielcu. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, działającą w ramach Samorządowego Centrum Kultury.

Budynek przy ul. Kościuszki 10 - siedziba muzeum TMZM

Pierwsza placówka muzealna w Mielcu powstała w 1964 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. Zbiory były eksponowane w budynku dawnej Rady Powiatowej (obecnie Państwowa Szkoła Muzyczna, ul. Kościuszki 10). W związku z dużym zainteresowaniem ekspozycją, naczelnik miasta podjął decyzję o utworzeniu z początkiem 1978 roku Muzeum Regionalnego. Nowo utworzona placówka sukcesywnie przejmowała zbiory muzeum TMZM; przekazywanie to zakończyło się w 1993 roku.

Pierwszą siedzibą Muzeum Regionalnego były pomieszczenia po dawnym Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Mickiewicza 13. W 1983 roku na potrzeby muzealne pozyskano pałacyk Oborskich przy ul. Legionów. Natomiast w 1987 roku, staraniem TMZM udało się uchronić od wyburzenia Dom Jadernych przy ul. Jadernych - obiekt ten był główną siedzibą muzeum w latach 1993-2002.

Dom Jadernych

Wśród eksponatów znajdują się m.in. kopia aktu lokacyjnego miasta z XVI wieku oraz egzemplarz Biblii Jakuba Wujka z 1599 roku. Zbiory archeologiczne (m.in. kości mamuta, siekierki krzemienne, naczynia gliniane), wyposażenie okolicznych dworów szlacheckich oraz domów chłopskich, kolekcja żelazek. W zbiorach muzeum znajdują się również obrazy Wojciecha Kossaka, Teodora Axentowicza oraz Vlastimila Hofmana[1]. Muzeum posiada także dużą kolekcję pamiątek i prac Władysława Żurawskiego, wybitnego drzeworytnika.

Pałacyk Oborskich na wystawie stałej prezentuje pamiątki związane z dawnymi właścicielami budynku oraz parku - rodziną Oborskich, najstarsze pamiątki związane z Mielcem i regionem w tym kości oraz kieł mamuta odnalezione na terenie Mielca oraz galerię obrazów pokazujących dawnych mieszkańców miasta oraz najcenniejsze obrazy muzeum. W Pałacyku Oborskich eksponowane są także wystawy czasowe o różnorodnej tematyce: archeologiczne, myśliwskie, przyrodnicze - bursztynu oraz związane z różnymi zagadnieniami z historii Miasta.

W głównej siedzibie budynku mieści się również biblioteka muzealna oraz sklepik, gdzie można nabyć publikacje Muzeum.

Natomiast w Domu Jadernych prezentowana jest wystawa związana ze starą fotografią, w ramach której - oprócz zdjęć - zobaczyć można zabytkowy sprzęt fotograficzny: aparaty fotograficzne, kamery filmowe, statywy, obiektywy, lampy błyskowe, rzutniki oraz sprzęt ciemniowy i laboratoryjny.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym z wyjątkiem niedziel. Wstęp jest płatny, z wyjątkiem soboty.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Muzeum Regionalne w Mielcu (pol.). www.museo.pl. [dostęp 2014-05-08].