Przejdź do zawartości

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu
Ilustracja
Front budynku muzeum
Państwo

 Polska

Miejscowość

Niechorze

Adres

Al. Bursztynowa 28,
72-350 Niechorze

Data założenia

11 czerwca 1994

Zakres zbiorów

Zbiory wspomagające szerzenie wiedzy o miejscowej kulturze rybackiej — narzędzia połowowe, łodzie, okazy ryb, dokumenty oraz fotografie związane z rybołówstwem morskim i jeziorowym pochodzące ze zbiorów marynistycznych Szkoły Podstawowej w Niechorzu i darów oraz jako depozyty

Dyrektor

Martyna Sałek

Położenie na mapie gminy Rewal
Mapa konturowa gminy Rewal, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu”
Położenie na mapie powiatu gryfickiego
Mapa konturowa powiatu gryfickiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu”
Ziemia54°05′43,753″N 15°05′09,434″E/54,095487 15,085954
Strona internetowa
Wystawa w Muzeum

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu – placówka muzealna w Niechorzu. Muzeum gromadzi i zabezpiecza zabytki związane z historią, tradycją i kulturą rybacką Pomorza Zachodniego.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Muzeum działa od 11 czerwca 1994 roku[1]. Powstało z inicjatywy lokalnej społeczności zrzeszonej w Stowarzyszeniu Miłośników Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego. Dziś to jedno z nielicznych ośrodków w Polsce kultywujące tradycje rybactwa małoskalowego. Siedziba muzeum mieści się przy Al. Bursztynowej, głównej ulicy Niechorza, w willi z lat 30. XX wieku. Eksponaty są prezentowane w trzech niewielkich salach na dwóch piętrach oraz w plenerze. Muzeum oprócz stałej ekspozycji organizuje również wystawy czasowe.

Wystawy[edytuj | edytuj kod]

Stałe[edytuj | edytuj kod]

Wystawa rybołówstwa bałtyckiego, ukazująca specyfikę zawodu rybaka, przedstawiająca wycinek kultury pomorskiej, sprzęty połowowe, sprzęty nawigacyjne oraz kolekcję bursztynów. Z bliska można przyjrzeć się faunie regionu oraz piaskom wybrzeży świata. Na terenie muzeum znajduje się wystawa łodzi rybackich, które zostały przekazane jako dary przez okolicznych rybaków.

Czasowe[edytuj | edytuj kod]

Otwarta w maju 2019 r. nowa wystawa czasowa „Rejs po morzach i oceanach” prezentuje wyjątkowe modele statków ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz prywatnych kolekcji. Wśród prezentowanych modeli znajdują się nie tylko znane okręty wojenne czy statki rybackie. Tematyka prezentowanych zbiorów jest bardzo różnorodna, co daje szeroki obraz jednostek pływających, jakie można spotkać nie tylko na polskich wodach.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. l, Muzeum Rybołówstwa w Niechorzu [online], muzeumniechorze.pl [dostęp 2017-04-05] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]