Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi
Ilustracja
Siedziba muzeum w 2018 roku
Państwo

 Polska

Województwo

 świętokrzyskie

Miejscowość

Nowa Słupia

Adres

ul. Świętokrzyska 59

Data założenia

1960

Zakres zbiorów

hutnictwo, archeologia

Położenie na mapie Nowej Słupi
Mapa konturowa Nowej Słupi, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi”
Położenie na mapie powiatu kieleckiego
Mapa konturowa powiatu kieleckiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi”
Położenie na mapie gminy Nowa Słupia
Mapa konturowa gminy Nowa Słupia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi”
Ziemia50°51′38″N 21°04′40″E/50,860556 21,077778

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi – muzeum położone w Nowej Słupi (powiat kielecki). Placówka stanowiła oddział Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie. Z dniem 8 listopada 2016 placówka została przekazana Gminie Nowa Słupia[1].

Placówka powstała w związku od odkryciem na terenie Nowej Słupi, przy drodze na Święty Krzyż, starożytnych pieców hutniczych. Od 1956 roku warszawskie Muzeum Techniki i Przemysłu NOT podjęło starania, mające na celu zorganizowanie placówki muzealnej, będącej jednocześnie pawilonem ochronnym dla wykopalisk. Obiekt otwarto 29 maja 1960 roku. Wobec dużego zainteresowania ekspozycją, w latach 1967–1968 nastąpiła rozbudowa obiektu. Otwarcie nowych pomieszczeń miało miejsce w 1968 roku, wówczas też nadano muzeum imię Mieczysława Radwana – metalurga i badacza starożytnego hutnictwa.

Ekspozycja muzealna przedstawia technologię dawnego hutnictwa świętokrzyskiego (m.in. relikty dymarek), jego zasięg terytorialny oraz wyroby, uzyskane historycznymi metodami. Zaprezentowana jest również historia badań i wykopalisk.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym z wyjątkiem poniedziałków. Wstęp jest płatny.

Placówka jest jednym ze współorganizatorów Dymarek Świętokrzyskich. W 2011 roku w sąsiedztwie muzeum zostało otwarte Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]