Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy muzeum. Zobacz też: Feliks Jasieński.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Adres ul. Marii Konopnickiej 26
30-302 Kraków
Data założenia 1 września 2007
Dyrektor Bogna Dziechciaruk-Maj
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”
Ziemia50°03′02,85″N 19°55′53,46″E/50,050792 19,931517
Strona internetowa
Widok od strony Wisły

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” (w latach 1994–2007 Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”[a]) – muzeum w Krakowie założone w 1994 roku, narodowa instytucja kultury[1], wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 118) w 2013 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1920 roku krytyk, pisarz i kolekcjoner Feliks Jasieński przekazał krakowskiemu Muzeum Narodowemu swoje zbiory przedmiotów związanych z Japonią (w tym dzieła malarzy japońskich). Po śmierci kolekcjonera (1929) zbiory nie były wystawiane (czego powodem był m.in. brak miejsca, kolekcja liczyła ponad 6500 przedmiotów), z wyjątkiem wystawy w krakowskich Sukiennicach w 1944 roku. Wystawę tę zobaczył wówczas 19-letni Andrzej Wajda, który zafascynował się tą sztuką.

W 1987 roku, prawie pół wieku po tamtej wystawie, Andrzej Wajda odebrał nagrodę filmową Kioto. Postanowił całą sumę przeznaczyć na wybudowanie w Krakowie budynku, w którym można by umieścić zbiory Feliksa Jasieńskiego.

W realizacji tego planu Andrzeja Wajdę wsparły władze Krakowa oraz rząd Japonii (pomoc ambasadora Nagao Hyodo). Do powstania muzeum przyczynili się także przyjaciele reżysera z Fundacji Kyoto-Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz. Około miliona dolarów przekazał na budowę centrum Związek Zawodowy Kolei Wschodniej Japonii (z przewodniczącym Akirą Matsuzaki).

Projekt koncepcyjny wykonał i podarował Fundacji Kyoto-Kraków znany, japoński architekt Arata Isozaki. Z biurem Isozakiego po stronie polskiej współpracował architekt Krzysztof Ingarden i JET Atelier. Jest to bardzo nowoczesny obiekt, odwołujący się jednak do dawnej sztuki japońskiej. W centrum znajdują się sale wystawowe oraz konferencyjne. Oprócz stałej ekspozycji organizowane są także wystawy czasowe (związane ze sztuką, kulturą i techniką japońską). Ponadto instytucja prowadzi kursy parzenia herbaty, układania kwiatów (ikebana) oraz kursy języka japońskiego. Centrum jest siedzibą Ogólnopolskiego Klubu Bonsai.

Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie zostało otwarte 30 listopada 1994 roku.

W 1997 roku Centrum Manggha otrzymało Nagrodę Specjalną Fundacji Japońskiej.

11 lipca 2002 roku cesarz Akihito wraz z małżonką Michiko odwiedzili Mangghę. Na specjalne życzenie cesarza zorganizowana została wystawa drzeworytów dziewiętnastowiecznego artysty japońskiego Hiroshige Utagawy. Para cesarska ofiarowała Centrum sprzęt audiowizualny, który wykorzystywany jest w szkole języka japońskiego.

Od 1 grudnia 2004 roku Centrum Manggha jest samodzielną instytucją kultury. Do tego czasu była oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

W 2006 roku zostało wybrane jako jedna z 20 najciekawszych realizacji architektonicznych w Polsce po 1989 roku w konkursie „Polska. Ikony architektury”.

Status prawny[edytuj | edytuj kod]

Centrum działa w oparciu o ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej[2] oraz Statut Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA[3]. Zgodnie ze statutem Centrum jest państwową instytucją kultury posiadającą osobowość prawną, której organizatorem jest Minister Kultury. Nadzór nad Muzeum sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

1
2
3
Muzeum Manggha

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Słowo manggha oznaczające rysunek, karykaturę, komiks jest tu zapisane w dawnej transkrypcji. Obecnie zapisuje się je manga.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Muzea (pol.). mkidn.gov.pl. [dostęp 2011-11-30].
  2. Ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 1991 r. Nr 114, poz. 493) [dostęp: 2009.04.08] (pol.)
  3. Statut Muzeum (pol.). manggha.krakow.pl. [dostęp 2011-11-30].