Muzeum Ubezpieczeń w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Ubezpieczeń
Ilustracja
Budynek w którym mieści się Muzeum Ubezpieczeń
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Adres Dunajewskiego 3
31-133 Kraków
Data założenia 1987
Zakres zbiorów historia ubezpieczeń
Wielkość zbiorów ponad 36 000 eksponatów
Położenie na mapie Starego Miasta w Krakowie
Mapa lokalizacyjna Starego Miasta w Krakowie
Muzeum Ubezpieczeń
Muzeum Ubezpieczeń
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Muzeum Ubezpieczeń
Muzeum Ubezpieczeń
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Muzeum Ubezpieczeń
Muzeum Ubezpieczeń
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum Ubezpieczeń
Muzeum Ubezpieczeń
Ziemia50°03′51,95″N 19°56′01,60″E/50,064431 19,933778
fragment ekspozycji Muzeum

Muzeum Ubezpieczeń w Krakowie jest jedynym na świecie muzeum ubezpieczeń. Znajduje się przy ulicy J. Dunajewskiego 3. Przedstawia ponad dwustuletnią historię istnienia i działalności polskich towarzystw ubezpieczeniowych.

W zbiorach muzeum znajduje się przeszło 36 000 eksponatów. Zgromadzono dokumenty, polisy ubezpieczeniowe, znaczki, tablice, zdjęcia, publikacje, albumy, osobiste pamiątki oraz narzędzia pracy: zestaw do kolczykowania bydła, przyrządy do pomiaru ziemi, firmowe skarbony.

Muzeum, mieszczące się w krakowskim oddziale PZU, w 1987 roku założyła grupa pracowników oddziału z Marianem Hampelem, naczelnikiem wydziału organizacyjnego. Okazją było 175-lecie polskich ubezpieczeń. Na wystawie pokazano wówczas 400 eksponatów. Kolejnych 800 było darem krakowian, którzy odpowiedzieli na apele zamieszczone w prasie.

Za początek polskich towarzystw ubezpieczeniowych (w dzisiejszym rozumieniu) przyjmuje się utworzenie w 1803 roku dekretem Fryderyka Wilhelma III Towarzystwa Ogniowego dla Miast w Prusach Południowych. Na terenie Księstwa Warszawskiego Towarzystwo Ogniowe powstało w roku 1807, a na terenie zaboru austriackiego w 1860 Towarzystwo Wzajemnych Ubezpieczeń w Krakowie Dopiero 4 lata później powstała w Krakowie straż pożarna.

Najstarszym eksponatem jest rewers wystawiony przez Towarzystwa Ogniowego dla Miast w Prusach Południowych dla Woyciecha Kirstera z datą 14 grudnia 1804.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]