Muzeum Złota w Bogocie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Złota Banku Republiki
Museo del Oro del Banco de la República
Ilustracja
Fragment ekspozycji
Państwo  Kolumbia
Miejscowość Bogota
Adres Calle 16 No. 5-41, Bogotá, 1, Colombia
Data założenia 1939
Zakres zbiorów historia i archeologia kultur prekolumbijskich, ze szczególnym uwzględnieniem metalurgii złota i innych metali
Wielkość zbiorów ponad 30 000 eksponatów
Dyrektor Clara Isabel Botero Cuervo
Położenie na mapie Bogoty
Mapa lokalizacyjna Bogoty
Muzeum Złota Banku Republiki
Muzeum Złota Banku Republiki
Położenie na mapie Kolumbii
Mapa lokalizacyjna Kolumbii
Muzeum Złota Banku Republiki
Muzeum Złota Banku Republiki
Ziemia4°36′06″N 74°04′19″W/4,601667 -74,071944
Strona internetowa

Muzeum Złota (hiszp. Museo del Oro) w Bogocie – placówka muzealna w stolicy Kolumbii Bogocie, największe i najbogatsze na świecie muzeum sztuki złotniczej kultur prekolumbijskich.

Muzeum zostało założone i jest sponsorowane przez narodowy bank Kolumbii – Bank Republiki (hiszp. Banco de la República), stąd pełna nazwa placówki brzmi: Muzeum Złota Banku Republiki (Museo del Oro del Banco de la República).

Początek zbiorom muzeum dała kolekcja w Sali Posiedzeń Rady (Sala de Juntas) Banku Republiki, prezentowana od 1939. Obecnie zbiory muzealne mieszczą się w dwóch, połączonych ze sobą, budynkach: starszym, z 1968, odnowionym na początku XXI wieku, i nowoczesnym, w którym ekspozycja została otwarta w 2004.

Muzeum prezentuje historię wytopu i obróbki metali oraz historię rzemiosła kultur prekolumbijskich z obszaru dzisiejszej Kolumbii. Ekspozycja i zbiory muzeum zawierają ponad 30 tysięcy obiektów należących głównie do najważniejszych „złotych” kultur rozwijających się na tym obszarze – Tairona, Quimbaya, Tolima, Calima, Sinú i Muisca-Chibcha. Wystawy prezentują nie tylko przedmioty ze złota, ale także z innych metali i surowców.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]