Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dom z Basztą - siedziba muzeum

Muzeum Ziemi Bieckiej – samorządowa instytucja kultury Biecza. Muzeum zlokalizowane jest w obiektach zabytkowych, w obrębie starówki miasta.

kamienica Barianów-Rokickich - dziś oddział muzeum drzeworyt z Tygodnika Ilustrowanego

W roku 1953 z inicjatywy historyków i miłośników Biecza, działających w ramach struktur PTTK powstało Muzeum Regionalne w Bieczu. W gronie organizatorów muzeum byli: mgr Marian Chrostowski, profesor gimnazjalny Julian Ruwiński, emerytowany major WP Władysław Tryszczyło, mgr Irena Bereś, pełniąca przez jakiś czas funkcję kierowniczą w Muzeum, dr Tadeusz Ślawski, dyrektor tej placówki w latach 1953-1991.

Początkowo muzeum mieściło się w zabytkowej kamienicy z 1519 roku i obejmowało trzy działy: historyczny, przyrodniczy i etnograficzny. W roku 1961 po likwidacji oddziału PTTK w Bieczu, muzeum zostało upaństwowione . Przeprowadzono reorganizację placówki i ekspozycje ściśle związano z historią miasta i regionu.

W roku 1978 na cele muzealne przekazano po konserwacji kamienicę Barianów Rokickich, tzw. Dom z Basztą. Urządzono nowe ekspozycje z dziedziny aptekarstwa, które nawiązują do pierwotnego przeznaczenia kamienicy. W roku 1990 muzeum powiekszyło bazę lokalową o Basztę Kowalską. Obecnie muzeum dysponuje pięcioma obiektami zabytkowymi, a w czterech z nich urzadzone są ekspozycje muzealne. Są to: Kromerówka, Kamienica Barianów Rokickich, Baszta Radziecka, Baszta Kowalska.

W roku 2003, w 50. rocznice powstania Muzeum, dokonano zmiany nazwy na Muzeum Ziemi Bieckiej. Dyrektorem Muzeum od roku 1991 jest Marta Bartuś

Oddziały[edytuj]

Kromerówka, zlokalizowana w renesansowej kamienicy mieszczańskiej z 1519 r. W kamienicy zachowało się wiele zabytkowych elementów architektonicznych z epoki renesansu. Na parterze renesansowy portal z czasów budowy kamienicy, z datą 1519 oraz znakiem własnościowym bogatej rodziny kupieckiej Chodorów. W XVII wieku kamienica przeszła w posiadanie Jana Januszewicza, wybitnego poety mieszczańskiego z XVII wieku. W roku 1612 kamienica została gruntownie przez niego przebudowana i w tym stanie zachowała się do czasów obecnych.

Dom z Basztą, zabytkowa kamienica mieszczańska z 1523 r. W kamienicy tej mieściła się pierwsza na Podkarpaciu apteka, założona w 1557 roku, przez aptekarza Marcina Bariana Rokickiego. Kamienica posiada zabytkowe elementy renesansowe, które zostały przywrócone w trakcie prac remontowo-konserwatorskich prowadzonych w latach 1968-1978. Zrekonstruowano wówczas renesansową attykę oraz fryz sgraffitowy zdobiący elewację zewnętrzną budynku. We wnętrzu zachowanych jest wiele renesansowych nadproży, portali oraz zróżnicowany poziomem układ sal. Do kamienicy przylega XIV-wieczna baszta obronna, zwana rajcowską.

Baszta Kowalska, zwana również plebańską, pochodzi z czasów średniowiecza. W latach 90. XX wieku w znacznym stopniu została zrekonstruowana. Jest częścią integralną średniowiecznych murów obronnych Biecza, obiegających miasto od strony północnej.

Turma pod wieżą ratuszową, to więzienie z czasów średniowiecza, miejsce kaźni. Zlokalizowane jest w przyziemiu XVI-wiecznej wieży ratuszowej. Zachowane autentyczne lochy, na ścianach wyryte kalendarze więźniów.

Wystawy[edytuj]

Kromerówka ekspozycje stałe przedstawiają historię miasta i regionu oraz bogatą kulturę materialną i umysłową bieczan. Ważne miejsce zajmują ekspozycje biograficzne poświęcone Marcinowi Kromerowi i Wacławowi Potockiemu.

Marcin Kromer

Dom z Basztą wiodącą ekspozycją w tym obiekcie jest Historia aptekarstwa i aptek w Polsce południowo-wschodniej. Ponadto wystawy z dziedziny muzyki, kultury mieszczańskiej i rzemiosław artystycznego. W baszcie rajcowskiej, ekspozycja etnograficzna Rzemiosło Biecza i regionu.

Baszta Kowalska galeria malarstwa współczesnego oraz Historia harcerstwa bieckiego w latach 1911-1939.

Bibliografia[edytuj]

  • Ślawski, Tadeusz: Zarys historii Muzeum w Bieczu//Studia i Materiały Muzeum Okregowego w Krosnie, T2 (1982), s.60-84
  • Ślawski, Tadeusz:Aspekty historyczno-farmaceutyczne Muzeum Regionalnego w Bieczu// Farm. Pol.-1981, nr 10, str. 553-560
  • Bartuś, Marta:50 Lat Muzeum w Bieczu, Gorlice 2003