Muzeum Ziemi Grodziskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Ziemi Grodziskiej
Ilustracja
Dwór Łubieńskich - siedziba muzeum
Państwo

 Polska

Miejscowość

Grodzisk Wielkopolski

Adres

ul. Kolejowa 12
62-065 Grodzisk Wlkp.
Ekspozycja przy ul. 27 stycznia

Data założenia

1967

Położenie na mapie Grodziska Wielkopolskiego
Mapa konturowa Grodziska Wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Ziemi Grodziskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Ziemi Grodziskiej”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Ziemi Grodziskiej”
Położenie na mapie powiatu grodziskiego
Mapa konturowa powiatu grodziskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Ziemi Grodziskiej”
Położenie na mapie gminy Grodzisk Wielkopolski
Mapa konturowa gminy Grodzisk Wielkopolski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Ziemi Grodziskiej”
Ziemia52°13′23,38″N 16°21′47,55″E/52,223161 16,363208
Strona internetowa

Muzeum Ziemi Grodziskiej – muzeum regionalne prezentujące archiwalia dotyczące dziejów Grodziska Wielkopolskiego i okolic, mieszczące się w budynku dawnego Pałacu Heyderów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze Muzeum Ziemi Grodziskiej powstało w 1937 roku z inicjatywy ówczesnego burmistrza miasta Romana Mazurkiewicza. W wyniku działań wojennych muzeum zostało zlikwidowane, a zbiory w większości bezpowrotnie utracone. W 1967 roku w dwóch małych pomieszczeniach miejscowego domu kultury założono kolejne, dzisiejsze muzeum. Aż do śmierci w 1989 roku jego dyrektorem był grodziski kolekcjoner i fotograf, Edward Pawłowski. W tym też roku muzeum zawiesiło działalność. W 1991 roku, po przenosinach do dwóch pomieszczeń stopniowo remontowanego Dworu Łubieńskich muzeum wznowiło działalność, a funkcję kustosza objął Dariusz Matuszewski. Z biegiem lat zyskiwało kolejne wyremontowane pomieszczenia Dworu, a także wzbogaciło się o wystawę plenerową.

Ekspozycja[edytuj | edytuj kod]

Zbiory muzeum pierwotnie opierały się na kolekcji założyciela, Edwarda Pawłowskiego i prezentowały głównie piwowarskie tradycje miasta. Po przenosinach w 1991 muzeum zyskało nowe możliwości i rozszerzyło swoje zbiory. Obecna wystawa obejmuje eksponaty archeologiczne, etnograficzne (stroje ludowe i przedmioty codziennego użytku), historyczne (archiwalia dotyczące organizacji społecznych działających w mieście), militarne (broń, odznaczenia, mundury, a na wystawie plenerowej ekspozycja sprzętu pancernego) i piwowarskie. W muzeum znajduje się też makieta prezentująca wygląd Grodziska w XIX wieku oraz wykonany na zamówienie obraz poznańskiego malarza Tomasza Akusza "Panorama obrony Grodziska z 1848 r."

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]