Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy
Ilustracja
Kamienica Mieszczańska – siedziba muzeum
Działy Archeologiczny i Historyczny
Państwo  Polska
Miejscowość Puck
Adres Plac Wolności 28
84-100 Puck
Data założenia 1980
Dyrektor Mirosław Kuklik
Oddziały
  • Skansen w Nadolu
Położenie na mapie Pucka
Mapa lokalizacyjna Pucka
Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy
Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy
Położenie na mapie powiatu puckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu puckiego
Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy
Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy
Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy
Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy
Ziemia54°43′15,5″N 18°24′40,8″E/54,720972 18,411333
Strona internetowa

Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku (kaszb. Mùzeùm Pùcczi Zemi miona Florióna Cenôwë) – muzeum powołane w 1980 roku. Zalążkiem dzisiejszego muzeum była powstała w 1970 roku Stacja Gromadzenia Dóbr Kultury i Upowszechniania Wiedzy o Regionie. W 1973 roku w „Szpitaliku” otworzono ekspozycję poświęconą kaszubskiej kulturze. W 1975 roku otworzono dział etnograficzny, 1976 roku historyczny, a w drugiej połowie lat 70. stanowisko archeologiczne w zakolu Zatoki Puckiej. Miasto przekazało muzeum budynek kuźni oraz kamienicę przy rynku[1].

Od roku 1987 muzeum posiada również filię zamiejscową w Nadolu.

Muzeum nosi imię Floriana Ceynowy – kaszubskiego działacza społecznego i narodowego, badacza folkloru i języka kaszubskiego.

Oddziały muzeum[edytuj | edytuj kod]

Kamienica Mieszczańska[edytuj | edytuj kod]

Kamienica znajduje się w Pucku, przy rynku (pl. Wolności 28). Umieszczone tutaj są ekspozycje dotyczące przeszłości Ziemi Puckiej i Pucka. W piwnicach znajdują się ekspozycje archeologiczne od epoki kamienia. Znajduje się tutaj między innymi brązowy „skarb z Władysławowa” kultury łużyckiej, skarb bursztynowy z II w. n.e. znaleziony pod fundamentami zamku krzyżackiego w Pucku. Umieszczono tutaj również eksponaty pochodzące z badań prowadzonych od 1977 roku na terenie wczesnośredniowiecznego portu odkrytego na dnie Zatoki Puckiej, między innymi łódź dłubankę. Na piętrze umieszczono ekspozycje pokazujące historię miasta od średniowiecza aż po czasy współczesne: rolę miasta w polityce Gdańska, zakonu krzyżackiego, państwa polskiego, następnie państwa pruskiego i czasy międzywojenne aż po II wojnę światową. Zrekonstruowano również wnętrze mieszczańskie z drugiej połowy XIX wieku.

XVII-wieczny szpital-przytułek – dział etnograficzny Muzeum Ziemi Puckiej

Szpitalik[edytuj | edytuj kod]

W Pucku (ul. Wałowa 11), prezentowane są tutaj ekspozycje etnograficzne powiązane z warstwą rzemieślników małomiasteczkowych. Odtworzono w nim wnętrza domu wiejskiego, warsztaty rzemieślnicze: krawiecki, szewski, tkacki, rogowiarski, a także sieciarnię i kuźnię. Jedna z wystaw poświęcona jest medycynie ludowej. Na wystawach można zobaczyć rzeźby takich ludowych artystów jak: Leon Golla, Izajasz Rzepa, Albin Lassin, kolekcję malarstwa na szkle Anny Basmann–Dettlaff, oraz kolekcję haftu kaszubskiego, skrzyń posagowych i mebli ludowych.

Sam budynek pochodzi z 1681 roku, wcześniejszy, wybudowany poza murami miejskimi, przeznaczony był dla obłożnie chorych – stąd jego nazwa. Istniejący obecnie odbudowano już w obrębie murów miejskich i był przytułkiem dla biednych.

Chata w skansenie w Nadolu

Zagroda Gburska i Rybacka[edytuj | edytuj kod]

Znajduje się w Nadolu, jest to miniskansen prezentujący obraz życia zamożnej rodziny wiejskiej na Kaszubach. Znajduje się tutaj zagroda wiejska: dom, zabudowania gospodarcze wraz z gołębnikiem, wozownią, oborą, piwnicami, pasieką, studnią. Zrekonstruowano również chatę rybacką i remizę. W stodole znajduje się wystawa pszczelarska i sprzętu rolniczego.

Kaszubska skrzynia na posag
Warsztat tkacki

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Muzeum Ziemi Puckiej: Historia (pol.). [dostęp 13 maja 2018].