Muzeum czarnobylskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum czarnobylskie
Нацiональный музей "Чорнобиль"
ilustracja
Państwo  Ukraina
Miejscowość Kijów
Adres Hjrevij 1
Data założenia 25 kwietnia 1992
Położenie na mapie Kijowa
Mapa lokalizacyjna Kijowa
Muzeum czarnobylskie
Muzeum czarnobylskie
Położenie na mapie Kijowa i obwodu kijowskiego
Mapa lokalizacyjna Kijowa i obwodu kijowskiego
Muzeum czarnobylskie
Muzeum czarnobylskie
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Muzeum czarnobylskie
Muzeum czarnobylskie
Ziemia50°27′59″N 30°31′02″E/50,466389 30,517222

Muzeum czarnobylskie (ukr. Нацiональный музей "Чорнобиль", Muzeum Narodowe „Czarnobyl”) – muzeum utworzone w Kijowie dla upamiętnienia katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum powstało jako pomnik ofiar katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu. Przez jednych nazywane muzeum pamięci, przez innych muzeum narodowej tragedii. Zostało otwarte w przeddzień szóstej rocznicy katastrofy, 25 kwietnia 1992, w specjalnie na ten cel przystosowanym budynku straży pożarnej. 25 kwietnia 1998 w dwunastą rocznicę awarii elektrowni atomowej prezydent Łeonid Kuczma podniósł muzeum czarnobylskie do rangi narodowego.

Ekspozycję tworzą tysiące zdjęć przedstawiających wysiedlonych mieszkańców Prypeci i okolicznych wiosek. Uzupełniają ją krótkie filmy pokazujące miasto w 1986 oraz później jako wymarłego miasta. Przed muzeum są zaparkowane dwa UAZy 469B i RAF 2203158, które brały udział w akcji ratunkowej po awarii elektrowni. Symbolem muzeum jest obumarła w połowie jabłoń – drzewo poznania dobra i zła. Jest to alegoria siły energii atomowej, która pod kontrolą człowieka przynosi dobre owoce, ale może nieść śmierć i zniszczenie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]