Muzeum czarnobylskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muzeum Czarnobylskie
Нацiональный музей "Чорнобиль"
ilustracja
Państwo  Ukraina
Miejscowość Kijów
Adres Hjrevij 1
Data założenia 25 kwietnia 1992
Położenie na mapie Kijowa
Mapa lokalizacyjna Kijowa
Muzeum Czarnobylskie
Muzeum Czarnobylskie
Położenie na mapie Kijowa i obwodu kijowskiego
Mapa lokalizacyjna Kijowa i obwodu kijowskiego
Muzeum Czarnobylskie
Muzeum Czarnobylskie
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Muzeum Czarnobylskie
Muzeum Czarnobylskie
Ziemia50°27′59″N 30°31′02″E/50,466389 30,517222

Muzeum Czarnobylskie w Kijowie (ukr. Нацiональный музей "Чорнобиль") – muzeum stworzone w Kijowie dla upamiętnienia katastrofy elektrowni w Czarnobylu w 1986.

Historia[edytuj]

Muzeum powstało jako pomnik ofiar katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu. Przez jednych nazywane muzeum pamięci, przez innych muzeum narodowej tragedii. Zostało otwarte w przeddzień szóstej rocznicy katastrofy 25 kwietnia 1992 w specjalnie na ten cel przystosowanym budynku straży pożarnej. 25 kwietnia 1998 w dwunastą rocznicę awarii elektrowni atomowej prezydent Leonid Kuczma podniósł muzeum czarnobylskie do rangi narodowego.

Ekspozycję tworzą tysiące zdjęć przedstawiających wysiedlonych mieszkańców miasta Prypeć oraz okolicznych wiosek. Ekspozycję uzupełniają krótkie filmy ilustrujące miasto w 1986 oraz późniejsze obrazy wymarłego miasta. Przed muzeum są zaparkowane dwa UAZy 469B i RAF 2203158, które brały udział w akcji ratunkowej po awarii elektrowni. Symbolem muzeum jest obumarła w połowie jabłońdrzewo poznania dobra i zła. Jest to alegoria siły energii atomowej, która pod kontrolą człowieka przynosi dobre owoce, ale może nieść śmierć i zniszczenie.


Linki zewnętrzne[edytuj]