Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich
Państwo  Polska
Miejscowość Wołomin
Adres ul. W. Nałkowskiego 17
05-200 Wołomin
Data założenia 1992
Zakres zbiorów książki
Położenie na mapie Wołomina
Mapa lokalizacyjna Wołomina
Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich
Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich
Położenie na mapie gminy Wołomin
Mapa lokalizacyjna gminy Wołomin
Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich
Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich
Położenie na mapie powiatu wołomińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu wołomińskiego
Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich
Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich
Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich
Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich
Ziemia52°20′12,36″N 21°13′23,28″E/52,336767 21,223133
Strona internetowa muzeum
Dom nad łąkami, budynek główny muzeum

Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich, Dom nad łąkamimuzeum biograficzne w Wołominie w województwie mazowieckim, utworzone w 1992 r., poświęcone Wacławowi Nałkowskiemu i jego córce Zofii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rodzinny dom Zofii Nałkowskiej został zbudowany w 1895 r. przez ojca pisarki – Wacława Nałkowskiego – geografa i pedagoga, publicystę społecznego i literackiego.

Drewniany domek zlokalizowany jest na niewielkim piaszczystym wzgórzu, na granicy między Wołominem a Kobyłką. Od ruchliwej, asfaltowej szosy warszawskiej oddzielony jest łąką, od której pochodzi nazwa posiadłości oraz książka Zofii Nałkowskiej z 1925 r. - Dom nad łąkami. Do osiedlenia się na wołomińskich Górkach namówił Wacława ówczesny właściciel majątku i dworu Wołomin, Henryk Konstanty Woyciechowski, z którym Wacław Nałkowski zaprzyjaźnił się w czasie studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W czasach młodości Zofii „Dom nad Łąkami” spełniał rolę salonu literackiego, do którego przyjeżdżało wiele znakomitych osób. Ich spotkania, dysputy i wykłady były dopełnieniem humanistycznego, ale odbiegającego od przyjętych wzorców wykształcenia Zofii Nałkowskiej.

Górki były też miejscem ciężkiej pracy naukowej, która w przyszłości miała ogromne znaczenie dla rozwoju międzywojennej geografii polskiej. Tu Wacław Nałkowski pisał książki poświęcone zreformowaniu nauczania geografii w szkolnictwie polskim - m.in. „Zarys metodyki geografii” i „Zarys geografii powszechnej (rozumowej)”. Nie zdołał dokończyć innego ważnego dzieła – „Wielkiego atlasu geograficznego” – który opracował wspólnie z Andrzejem Świętochowskim.

Na Górkach powstały takie utwory Zofii Nałkowskiej jak ”Romans Teresy Hennert”, „Granica”, dramat „Dom kobiet”. Dom rodzinny stał się tłem i tematem wielu utworów, ale wszedł do literatury i jest znany dzięki powieści „Dom nad łąkami”.

Na poddaszu domu znajdowała się pracownia rzeźbiarska Hanny Nałkowskiej - absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W 1937 roku, z powodu braku pieniędzy, panie Nałkowskie sprzedały „Dom nad Łąkami”.

W czasie II wojny światowej, mimo że w Wołominie toczyły się ciężkie działania wojenne, dom na Górkach ocalał. Po zakończeniu wojny dom został przejęty przez ADM w Wołominie i przeznaczony na mieszkanie dla kilku rodzin. Nie odnawiany przez wiele lat niszczał, a ogród wokół domu uległ dewastacji. W końcu lat 80. przystąpiono do remontu budynku.

Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie zostało otwarte 29 października 1992 roku, dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji skupionych wokół ówczesnych władz samorządowych Wołomina oraz za sprawą grona wielbicieli twórczości Zofii Nałkowskiej.

Ekspozycja[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Ekspozycja zawiera fotografie rodzinne, ocalały księgozbiór, mapy, dwa popiersia oraz fortepian Zofii Nałkowskiej. Poszczególne pomieszczenia - na udostępnionym zwiedzającym parterze - prezentują kolejne okresy życia i twórczości oraz działalności społecznej pisarki. W parku okalającym dom, rośnie klon posadzony przez Wacława Nałkowskiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Strona internetowa muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]