Muzeum w Koszalinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum w Koszalinie
Ilustracja
Dawny Zespół Młyna Miejskiego, obecnie siedziba Muzeum w Koszalinie
Państwo  Polska
Miejscowość Koszalin
Adres ul. Młyńska 37-39
75-420 Koszalin
Zakres zbiorów archeologia, etnografia, historia, numizmaty i medale, sztuka
Dyrektor Jerzy Kalicki
Położenie na mapie Koszalina
Mapa lokalizacyjna Koszalina
Muzeum w Koszalinie
Muzeum w Koszalinie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum w Koszalinie
Muzeum w Koszalinie
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Muzeum w Koszalinie
Muzeum w Koszalinie
Ziemia54°11′35,84″N 16°10′55,81″E/54,193289 16,182169
Strona internetowa

Muzeum w Koszaliniemuzeum okręgowe w Koszalinie, założone w 1947, w 2009 wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 100).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Za początek koszalińskiego muzeum uważa się rok 1912, kiedy niemieckie Towarzystwo Krajoznawcze i Ochrony Kraju otworzyło w ratuszu staromiejskim pierwszą wystawę. 2 lata później Heimatmuseum otrzymało pomieszczenia w Domu Miejskim (obecnie poliklinika przy ul. Szpitalnej 2), a w 1929 budynek przy ul. Gdańskiej (obecnie ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 53). Muzeum zlikwidowano w 1945.

Muzeum w Koszalinie przejęło część zbiorów Heimatmuseum i 15 czerwca 1947 rozpoczęło działalność przy ul. Piłsudskiego. Do 1949 zarządzało nim miasto, później zostało upaństwowione. Od 1 stycznia 1999 muzeum podlega Urzędowi Miejskiemu w Koszalinie, a od 2000 nosi obecną nazwę.

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Muzeum kolekcjonuje zabytki archeologiczne, głównie z terenu Pomorza, historyczne, numizmaty, medale, ekslibrisy polskie i obce, meble, wyroby rzemiosła artystycznego, sztuki (malarstwo dawne i współczesne) oraz etnograficzne – zabytki rzemiosła, kultury i sztuki ludowej Pomorza.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Muzeum organizuje wystawy stałe i czasowe oraz imprezy plenerowe. Zajmuje się także działalnością edukacyjną i wydawniczą.

Wystawiennictwo[edytuj | edytuj kod]

„Sztuka dawna i rzemiosło od baroku do secesji”[edytuj | edytuj kod]

Na wystawie można zobaczyć kolekcje dzieł sztuki pochodzące z okresu od końca XVII do początków XX wieku- malarstwo portretowe, malarstwo marynistyczne, meble oraz ciekawy zbiór obiektów rzemiosła artystycznego w stylowych wnętrzach z epoki baroku, empire, biedermeieru, neostylów i secesji.

„Osieki 1963- 1981”[edytuj | edytuj kod]

Wystawa przedstawia wybrane prace pochodzące z plenerów odbywających się w podkoszalińskich Osiekach w latach 1963-1981. Zestaw prac pochodzących z kolekcji Działu Sztuki Współczesnej zawiera dzieła wybitnych polskich artystów, m.in.: Henryka Stażewskiego, Tadeusza Kantora, Józefa Robakowskiego, Edwarda Krasińskiego, Henryka Morela, Mariana Bogusza, Natalii LL, Jerzego Fedorowicza.

„Koszalin od średniowiecza do współczesności”[edytuj | edytuj kod]

Ekspozycja prezentuje główne filary rozwoju Koszalina i zmiany jego wyglądu, a także działalność samorządu i osiągnięcia kulturalne miasta od jego powstania do dziś.

„Monety i medale ze zbiorów własnych Muzeum w Koszalinie”[edytuj | edytuj kod]

Wystawa numizmatyczna ukazuje przekrojowo dzieje obcego i polskiego mennictwa od epoki starożytnej (m.in. skarb denarów rzymskich z I i II wieku n.e.) po czasy współczesne- zbiór srebrnych monet kolekcjonerskich emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Sztukę medalierską reprezentuje m.in. tak zwana seria medali królewskich, emitowana w latach 1980-2005 przez koszaliński oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

„Wyspa kulturowa. Wieś Jamno pod Koszalinem”[edytuj | edytuj kod]

Ekspozycja w zabytkowej zagrodzie rybackiej pokazuje najbardziej typowe dla kultury jamneńskiej sprzęty. Zaprezentowano bogato zdobione snycerką i polichromią meble oraz narzędzia. Wyeksponowano także liczne sprzęty gospodarstwa domowego, wszystkie wykonane i ozdobione z niezwykłą starannością.

„Warsztat szewski”[edytuj | edytuj kod]

Ekspozycja mieści się w zabytkowym budynku gospodarczym zagrody rybackiej. Wszystkie eksponaty, mimo znacznego zużycia, pozostają w pełni sprawne.

„Kuźnia pomorska”[edytuj | edytuj kod]

Wystawę tworzą narzędzia kowalskie (kowadła, młoty i kleszcze oraz te mniej znane - przecinaki, gładziki, przebijaki czy cyrkle kowalskie). Ciekawostką kolekcji są specjalne buty dla konia.

„Pradzieje Pomorza”[edytuj | edytuj kod]

Wystawa archeologiczna prezentująca dzieje osadnictwa, wyroby kultury materialnej i wierzenia społeczeństw zamieszkujących Pomorze od epoki kamienia po czasy średniowiecza. Częścią ekspozycji jest zaaranżowany wykop archeologiczny, prezentujący zabytki w takim stanie, w jakim znajdują je archeolodzy.

Imprezy plenerowe[edytuj | edytuj kod]

Dział Etnograficzny organizuje na dziedzińcu muzealnym Jarmark Jamneński. Odbywa się cztery razy do roku: trzy razy w sezonie letnim oraz w grudniu, przed świętami Bożego Narodzenia. Towarzyszą jej występy zespołów folklorystycznych, Międzynarodowy Festiwal Kataryniarzy oraz cyrkowcy i aktorzy telewizyjnego programu dla dzieci Jedyneczka. Z kolei Dział Oświatowy przygotowuje dwukrotnie w roku Targ Młyński, na którym przedstawicielki kół gospodyń wiejskich handlują wyrobami własnej produkcji. Majowe targi towarzyszą Nocy Muzeów, czerwcowe wzbogacone są o dziecięcy przegląd folklorystyczny „Przedszkolaczek ci ja, czyli zabawy z tańcem, muzyką i piosenką”.

Pozostałe formy działalności[edytuj | edytuj kod]

Pracownicy muzealni prowadzą lekcje, zajęcia plastyczne; organizowane są wykłady. Od 1970 roku prowadzona jest biblioteka, a od 1971 instytucja wydaje periodyk „Koszalińskie Zeszyty Muzealne”. Ponadto muzeum publikuje informatory, katalogi wystaw, książki naukowe. Wydano także serię monografii miast środkowopomorskich (Białogard, Świdwin, Drawsko Pomorskie).