Muzeum ziemi ojczystej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum ziemi ojczystej
Heimatmuseum
Autor

Siegfried Lenz

Typ utworu

Powieść historyczna

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Hamburg
Niemcy Zachodnie

Język

niemiecki

Data wydania

1978

Wydawca

Hoffmann und Campe Verlag

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1991

Wydawca

Czytelnik

Przekład

Eliza Borg i Maria Przybyłowska

Muzeum ziemi ojczystej (wł. Heimatmuseum) − powieść Siegfrieda Lenza wydana w 1978 r. Utwór porusza problemy pogranicza polsko-niemieckiego, "małej ojczyzny" i tożsamości mieszkańców mazurskiej ziemi. W powieści Mazury lat dwudziestych, trzydziestych i czterdziestych XX wieku to kraina z bogatą przyrodą i ciekawą gwarą pogranicza, gdzie Polak nazywa się Heidrich, a Niemiec Kottkowski.

Głównym bohaterem jest Zygmunt Rogalla - badacz historii i tkacz kilimów, który przez kilka dziesięcioleci opiekował się prywatnym mazurskim muzeum regionalnym. Rogalla, jako członek społeczności Łukowca, kreśli panoramę społeczną wschodniopruskiej prowincji od czasów sprzed I wojny światowej, aż do ucieczki mieszkańców przed Armią Czerwoną pod koniec II wojny światowej. Obszerna powieść jest jednym wielkim protestem, za który główny bohater płaci cierpieniem fizycznym i duchowym.

Polski przekład powieści, dokonany przez Elizę Borg i Marię Przybyłowską, ukazał się nakładem wydawnictwa Czytelnik, Warszawa 1991 r.[1] Drugie wydanie opublikowane zostało w wydawnictwie Borussia, Olsztyn 2010[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Siegfried Lenz, Muzeum ziemi ojczystej, Eliza Borg (tłum.), Maria Przybyłowska (tłum.), Warszawa: Czytelnik, 1991, ISBN 83-07-01803-X, OCLC 830064258.
  2. Borussia, ISBN 978-83-89233-66-0