Muzułmanin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Modlitwa muzułmanów w Kairze (mal. J.-L. Gérôme, 1865)

Muzułmanin (z arab. muslim – poddany Bogu) – wyznawca islamu.

W Koranie termin ten odnosi się nie tylko do wyznawców religii muzułmańskiej, lecz do wszystkich, którzy „poddali się woli Boga”; dlatego Koran określa jako muzułmanów również Abrahama i Jezusa.

Nieakceptowane przez wyznawców islamu jest często spotykane w Europie określenie „mahometanin” w znaczeniu wyznawcy religii proroka Mahometa, a zupełnie nie do przyjęcia jest określenie „wyznawca Mahometa”, ponieważ Mahomet jest uznawany za proroka, a nie za Boga. Obydwa określenia mogą urażać uczucia religijne muzułmanów, gdyż skupianie większej uwagi na Mahomecie niż na Allahu uznawane jest za „przydawanie towarzyszy Allahowi”, czyli najcięższy grzech: naruszenie pierwszego filaru islamu.

Rzeczownik muzułmanin używany na określenie wyznawcy islamu piszemy małą literą, natomiast dużą literą (Muzułmanin) wtedy, gdy mowa o przedstawicielu grupy etnicznej w dawnej Jugosławii (patrz: Muzułmanie z narodowości).

Pojęcie muzułmanin obecnie jest bardzo często mylone lub utożsamiane z pojęciem islamista. W istocie muzułmanin to wyznawca islamu, natomiast islamista – zwolennik doktryny politycznej, zwanej islamizmem.