Muzułmanin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Modlitwa muzułmanów w Kairze, 1865

Muzułmanin (z arab. muslim – poddany Bogu) – wyznawca islamu.

W Koranie termin ten odnosi się nie tylko do wyznawców religii muzułmańskiej, lecz do wszystkich, którzy „poddali się woli Boga”. Koran również określa Abrahama i Jezusa jako muzułmanów.

Nieakceptowaną przez wyznawców islamu nazwą jest często spotykane w całej Europie określenie „mahometanin” jako wyznawca religii proroka Mahometa. Całkowicie nieakceptowane przez nich jest określenie „wyznawca Mahometa”, ponieważ Mahomet jest uznawany za proroka, a nie za Boga. Oba określenia mogą urażać uczucia religijne muzułmanów, gdyż skupianie większej uwagi na Mahomecie niż na Allahu jest uznawane za „przydawanie towarzyszy Allahowi”, czyli najcięższy grzech: pogwałcenie pierwszego filaru islamu.

Wyraz muzułmanin, używany na określenie wyznawcy islamu, piszemy małą literą, natomiast wielką literą (Muzułmanin) wówczas, gdy mówimy o przedstawicielu grupy etnicznej w byłej Jugosławii (patrz: Muzułmanie z narodowości).

Pojęcie muzułmanin jest bardzo często mylone z pojęciem islamista. Muzułmanin jest wyznawcą islamu, islamista jest zwolennikiem doktryny politycznej zwanej islamizmem.