Muzykanci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzykanci
Ilustracja
Koncert w Lublinie (sierpień 2013)
Rok założenia 1997
Gatunek etno, folk, muzyka tradycyjna
Aktywność 1997-2002; 2008-
Wydawnictwo muzyczne Jan Słowiński, Rozstaje
Powiązania Joanna Słowińska
Skład
Joanna Słowińska, Jan Słowiński, Stanisław Słowiński, Jacek Hałas, Alicja Choromańska-Hałas
Występ Muzykantów podczas WOMEX 15 w Budapeszcie

Jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny etno przebojem zdobywająca sceny prestiżowych festiwali etno i world music w Polsce i na świecie. Grupa powstała w 1997 roku i natychmiast stała się sensacją na polskiej scenie muzycznej.

Zespół doceniony przez krytyków i publiczność; jego członkowie z równym sukcesem grywali na weselach, potańcówkach, w wiejskich świetlicach, jak i w prestiżowych salach koncertowych w Polsce, Europie, Azji i Ameryce Południowej. Laureaci wielu prestiżowych nagród, m.in. GRAND PRIX konkursu Polskiego Radia Nowa Tradycja, GRAND PRIX festiwalu Euro Folk i tytułu Folkowy Fonogram Roku za debiutancki album "Muzykanci" – jeden z najważniejszych krążków w historii polskiego folku. Kolejne płyty zespołu to: "A na onej górze..." – zawierająca głównie polskie ballady ludowe (zaczerpnięte m.in. ze zbiorów Oskara Kolberga), album kolędowy "Gore Gwiazda" oraz "Muzykanci i Hradistan" – nagrany w Czechach studyjno-koncertowy album z udziałem morawskiej grupy Jerzego Pavlicy. Muzykanci mają też za sobą liczne nagrania dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i innych europejskich nadawców. Koncertują na scenach najbardziej prestiżowych festiwali etno i world music w Polsce i na świecie; w ostatnim czasie m.in. na festiwalach: Nowa Tradycja (Warszawa), Rozstaje (Kraków), Brave Festival (Wrocław), Ethnoport (Poznań), Budapest Folk Fest (Budapeszt), Festiwal Rozstaje / EtnoKraków 2015, Skrzyżowanie Kultur (Warszawa), Jeonju Sori Int’l Festival (Korea), Ulsan World Music Festival (Korea), WOMEX 2015, WOMAD Chile 2016.

Grupa ma w repertuarze pieśni tradycyjne z niemal wszystkich zakątków Polski. inspiruje się też muzyką łemkowską, węgierską, bałkańską, cygańską i żydowską. Muzykanci należą do prekursorów brzmienia opartego na akustycznym instrumentarium i odwołującego się wprost do ludowego wzorca. To, plus ogromna sceniczna ekspresja, wykonawczy dynamizm, znakomite partie wokalne śpiewane na głosy, współdecyduje o oryginalności i atrakcyjności propozycji grupy. Muzykanci to dziś jedna z największych koncertowych atrakcji na folkowej scenie; podróż w czasie i przestrzeni: śladami wiejskich grajków, cygańskich taborów i klezmerskich orkiestr. Każdy ich koncert zwiastuje artystyczne wydarzenie.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Muzykanci/Shtetl (promo ed.); 2015
  • Hradištan & Muzykanci (album koncertowo-studyjny); 2003
  • Gore Gwiazda; 2002
  • A na onej górze...; 2002
  • Muzykanci; 1999


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]