My, dzieci z dworca ZOO

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
My, dzieci z dworca ZOO
Wir Kinder vom Bahnhof Zoo
Autor Kai Hermann,
Horst Rieck
Miejsce wydania Niemcy
Język niemiecki
Data I wyd. 1978
Tematyka narkomania, młodzież, Berlin lat 70. XX wieku
Typ utworu biografia, dokument
Data I wyd. polskiego 1987[1]
Pierwszy wydawca polski Iskry
Przekład Ryszard Turczyn
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

My, dzieci z dworca ZOO (niem. Wir Kinder vom Bahnhof Zoo) wyd. niem. 1978, wydania polskie 1987[1], 1990[2], 1997 – książka dokumentalna, będąca tekstem spisanym z zapisu magnetofonowego z rozmów z Christiane F. (właśc. Christiane Vera Felscherinow, ur. 1962), młodą narkomanką z Berlina Zachodniego. Autorami tekstu są Kai Hermann i Horst Rieck, dziennikarze niemieckiego „Sterna”. Zawiera również dokumentalne fotografie w tym portrety osób znajomych Christiane. Rozmowy z Christiane trwały około dwóch miesięcy.

Opisywane wydarzenia miały miejsce w latach 1975-1977, podczas narastającej fali narkomanii wśród młodzieży w wieku ok. 13 lat w Berlinie Zachodnim, natomiast tytułowy Dworzec Zoo to miejsce, gdzie Christiane i wiele osób z jej otoczenia oczekiwało na "klientów". Prostytucja była dla tych młodych ludzi podstawowym sposobem zdobywania środków na codzienną dawkę narkotyku. Dworzec stanowił też miejsce spotkań i wymiany działek heroiny.

Opowieść dziewczyny przeplatają relacje jej matki, a także kierownika klubu spotkań dla młodzieży Haus der Mitte, policjantki z wydziału antynarkotykowego oraz pracowników socjalnych zajmujących się sprawami narkomanii wśród młodocianych.

Christiane miała 12 lat gdy zaczęła palić haszysz, opowiada też o próbie z LSD. Niedługi czas potem w otoczeniu popularnej dyskoteki Sound miała pierwszy kontakt z heroiną. Relacja Christiane pokazuje do jakich poświęceń i czynów (prostytucja i kradzieże) zdolni są ludzie uzależnieni fizycznie od narkotyku, aby zdobyć pieniądze na kolejną "działkę". Christiane wielokrotnie przechodziła odwyk i wracała do nałogu, nie widząc dróg wyjścia ze świata narkomanów, w którym przywykła żyć. Ostatecznie została przez matkę wywieziona z Berlina do rodziny w okolicach Hamburga.

Film[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie książki w 1981 roku nakręcono w Niemczech film fabularny pt. Christiane F. – My, dzieci z dworca ZOO.

Przypisy

  1. a b My, dzieci z dworca ZOO. Katalogi Biblioteki Narodowej. W katalogu, przy wydaniu z roku 1990 jest informacja, że to wydanie drugie.
  2. My, dzieci z dworca ZOO. Katalogi Biblioteki Narodowej.