My Fair Lady

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy musicalu. Zobacz też: film o tym samym tytule.

My Fair Ladymusical z 1956 roku na podstawie sztuki George'a Bernarda Shawa Pigmalion. Autorem scenariusza był Alan Jay Lerner, muzyki – Frederick Loewe.

Musical grano przedpremierowo w Shubert Theatre w New Haven, a następnie od 15 lutego 1956 przez cztery tygodnie wystawiany był w Erlanger Theatre w Filadelfii. Jego broadwayowska premiera miała miejsce 15 marca 1956 w Mark Hellinger Theatre, gdzie odbyło się 2717 przedstawień (rekordowa na owe czasy liczba). W wystawianej tam wersji w rolach głównych pierwotnie występowali Rex Harrison oraz Julie Andrews, w późniejszym okresie zastąpieni przez Edwarda Mulhare oraz Sally Ann Howes. Do pierwszej obsady należeli również Stanley Holloway, Robert Coote, Cathleen Nesbitt, John Michael King i Reid Shelton.

Libretto[edytuj]

Akcja musicalu dzieje się w Londynie w XIX wieku, gdzie językoznawca, prof. Higgins, zakłada się z przyjacielem, że przemieni uliczną kwiaciarkę w damę z wyższych sfer. Przypadkowym obiektem eksperymentu staje się Eliza Doolittle[1].

Ekranizacja[edytuj]

W 1964 roku powstała nagrodzona ośmioma Oscarami adaptacja filmowa My Fair Lady w reżyserii George'a Cukora z Audrey Hepburn i Reksem Harrisonem w rolach głównych.

Przypisy

  1. My Fair Lady (pol.). toyastudios.pl. [dostęp 2012-01-25].