My Fair Lady

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
My Fair Lady
Ilustracja
Muzyka Frederick Loewe
Słowa Antoni Marianowicz
(pol. przekł.)
Scenariusz Allan Jay Lerner
(libretto oryg.)
Na podstawie Pigmalion,
George Bernard Shaw
Teatr Operetka Poznańska
Data premiery 14 listopada 1964 (prapremiera polska)
Reżyseria Henryk Drygalski
Kierownictwo muzyczne Stanisław Renz
Choreografia Stanisława Stanisławska
Scenografia Zbigniew Kaja
Ten artykuł dotyczy musicalu. Zobacz też: film o tym samym tytule.

My Fair Ladymusical z 1956 roku na podstawie sztuki George’a Bernarda Shawa Pigmalion. Autorem scenariusza był Alan Jay Lerner, muzyki – Frederick Loewe.

Musical grano przedpremierowo w Shubert Theatre w New Haven, a następnie od 15 lutego 1956 przez cztery tygodnie wystawiany był w Erlanger Theatre w Filadelfii. Jego broadwayowska premiera miała miejsce 15 marca 1956 w Mark Hellinger Theatre, gdzie odbyło się 2717 przedstawień (rekordowa na owe czasy liczba). W wystawianej tam wersji w rolach głównych pierwotnie występowali Rex Harrison oraz Julie Andrews, w późniejszym okresie zastąpieni przez Edwarda Mulhare oraz Sally Ann Howes. Do pierwszej obsady należeli również Stanley Holloway, Robert Coote, Cathleen Nesbitt, John Michael King i Reid Shelton.

Polska prapremiera odbyła się w roku 1964 w Poznaniu[1]. Obecnie musical wystawiany jest w Operze Śląskiej w Bytomiu (premiera z dnia 11 maja 2013 w reżyserii Roberta Talarczyka)[2]. Realizacja Opery Śląskiej wyróżnia się „śląskim” kolorytem, gdyż główna bohaterka musicalu nie tyle nie mówi (jak jest w oryginale), lecz mówi gwarą śląską[3]. Od 16 maja 2020 r. musical będzie wystawiany w Operze na Zamku w Szczecinie[4].

Libretto[edytuj | edytuj kod]

Akcja musicalu dzieje się w Londynie w XIX wieku, gdzie językoznawca, prof. Higgins, zakłada się z przyjacielem, że przemieni uliczną kwiaciarkę w damę z wyższych sfer. Przypadkowym obiektem eksperymentu staje się Eliza Doolittle[5].

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

W 1964 roku powstała nagrodzona ośmioma Oscarami adaptacja filmowa My Fair Lady w reżyserii George’a Cukora z Audrey Hepburn i Reksem Harrisonem w rolach głównych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zob. polskie realizacje musicalu
  2. My Fair Lady w Operze Śląskiej.
  3. My Fair Lady w Operze Śląskiej
  4. Opera na Zamku w Szczecin, www.opera.szczecin.pl [dostęp 2020-02-07].
  5. My Fair Lady (pol.). toyastudios.pl. [dostęp 2012-01-25].