My Favorite Things

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
My Favorite Things
Wykonawca albumu studyjnego
John Coltrane
Wydany

marzec 1961

Nagrywany

24-26 października 1960

Gatunek

Jazz (jazz modalny)

Długość

40:42

Wydawnictwo

Atlantic

Producent

Nesuhi Ertegün

Oceny
Album po albumie
Coltrane Jazz
(1961)
My Favorite Things
(1961)
Africa/Brass
(1961)

My Favorite Things – siódmy studyjny album amerykańskiego jazzmana Johna Coltrane’a, wydany w marcu 1961 roku nakładem wytwórni Atlantic Records[1]. Był to pierwszy album, na którym Coltrane grał na saksofonie sopranowym, oraz pierwszy album muzyka, który osiągnął komercyjny sukces dzięki singlowi „My Favorite Things”. W 1998 roku płyta została uhonorowana wyróżnieniem Grammy Hall of Fame[2].

My Favorite Things w 1973 roku uplasowało się na 38. pozycji notowania Top Jazz Albums[3]. Do dzisiaj album uważany jest za jeden z najważniejszych albumów jazzowych w historii tego gatunku[1].

Tło powstania[edytuj | edytuj kod]

W marcu 1960 roku, podczas trasy koncertowej po Europie, Miles Davis zakupił dla Coltrane’a saksofon sopranowy, który nie był używany w jazzie w tamtym okresie. Coltrane zaintrygowany możliwościami instrumentu zaczął grywać na nim w klubach. W przyszłości muzyk wielokrotnie wykorzystywał instrument w swoich albumach. Po opuszczeniu grupy Milesa, Coltrane powrócił do Stanów Zjednoczonych, gdzie latem 1960 dokonał rezerwacji w nowojorskim Jazz Gallery, gdzie zaczął formować swoją grupę John Coltrane Quartet. Jesienią tego samego roku został wybrany skład grupy: McCoy Tyner na fortepianie, Steve Davis na kontrabasie oraz Elvin Jones na perkusji. Sesja nagraniowa miała miejsce tydzień przed Halloween w Atlantic Studios.

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Wydany zaledwie miesiąc po albumie Coltrane Jazz i w przeciwieństwie do poprzednich dwóch albumów muzyka wydanych w Atlantic Records, My Favorite Things nie zawiera nowych kompozycji, a jedynie jazzowe interpretacje standardów popowych. Wydawnictwo było również pierwszym albumem Coltrane’a, w którym zmienił swój styl grania z bebopu na modalny jazz. Zmiany stylu były jednak już zauważalne na poprzednich albumach muzyka.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Strona A
Nr Tytuł utworu KompozytorDługość
1.„My Favorite Things”Oscar Hammerstein II, Richard Rodgers13:41
2.„Everytime We Say Goodbye”Cole Porter5:39
19:20
Strona B
Nr Tytuł utworu KompozytorDługość
1.„Summertime”Ira Gershwin, George Gershwin, DuBose Heyward11:31
2.„But Not for Me”Ira Gershwin, George Gershwin9:34
21:05
Dodatkowe utwory (reedycja z 1998 roku)
Nr Tytuł utworu MuzykaDługość
1.„My Favorite Things, Part 1”Oscar Hammerstein II, Richard Rodgers2:45
2.„My Favorite Things, Part 2”Oscar Hammerstein II, Richard Rodgers3:02
05:47

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]