Mydelniczka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mydelniczka do ustawienia na umywalce (owalna), szczelnie zamykana mydelniczka podróżna i malutka mydelniczka hotelowa (otwarta)
Mydelniczka łazienkowa, widoczna struktura dna

Mydelniczka – pojęcie używane w dwóch znaczeniach:

  • naczynie łazienkowe na mydło w postaci stałej (w kostkach) lub do rozrabiania mydła do golenia (mydelniczka łazienkowa)
  • pojemnik używany do przechowywania mydła w kostce, w szczególności w transporcie osobistym (mydelniczka podróżna).

Współcześnie najczęściej mydelniczki wykonywane są z tworzywa sztucznego barwionego lub przezroczystego. Spotyka się też mydelniczki ceramiczne, szklane, gumowe lub chromowane.

Mydelniczka łazienkowa może mieć też postać otwartego pojemnika, wklęsłego na tyle, aby położone tam mydło nie wyślizgnęło się. Mydelniczki takie wsparte są na występach umożliwiających ustawienie na umywalce, niekiedy posiadają też uchwyt. Formę mydelniczki stanowi też zamocowana w pobliżu umywalki odpowiednio ukształtowana półeczka. Nowoczesne baterie natryskowe posiadają często zintegrowane mydelniczki. Umywalki mogą również posiadać zintegrowane mydelniczki w kształcie zagłębienia w ich powierzchni. Mydelniczki łazienkowe umożliwiają przeważnie odprowadzenie wody z mydła, dzięki czemu ono nie mięknie. Woda odprowadzana jest przez otwory w dnie lub przez zastosowanie jego odpowiedniego kształtu/struktury, w wyniku czego woda zbiera się poniżej dolnej powierzchni mydła.

Łazienki w hotelach często zaopatruje się w mydło „hotelowe” w maleńkiej mydelniczce, mieszczącej kostkę wielkości około 20 gramów. Współcześnie, zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej, często nie stosuje się mydelniczek, lecz praktyczniejsze w utrzymaniu dozowniki mydła płynnego.

Mydelniczki podróżne posiadają dopasowane do dolnej części szczelnie zamykane wieko i nie posiadają otworów. Kształt mydelniczki jest najczęściej prostopadłościenny lub owalny, ich rozmiar dostosowany jest zazwyczaj do wielkości standardowej stu- lub stupięćdziesięciogramowej kostki mydła; spotyka się jednak także inne formy i rozmiary. Niegdyś mydelniczki bywały bogato zdobione, podobnie jak wiele innych ówczesnych przedmiotów codziennego użytku.

Znaczenie kulturowe[edytuj | edytuj kod]

  • „Mydelniczka” to slangowe określenie samochodów marki Trabant, którego nadwozie zbudowane było z kompozytów.
  • „Mydelniczkami” nazywano pierwszą linię iBookówlaptopów firmy Apple, produkowanych w latach 1999-2001. Powodem była zaokrąglona obudowa i kolorowe tworzywo sztuczne, z którego ją wykonano.
  • „Mydelniczkami” nazywano także dekodery Mediasat udostępniane niegdyś przez polską platformę cyfrową Cyfra+ swoim abonentom.