Myrosław Turko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mirosław Turko
Imię i nazwisko Mirosław Julian Turko
Data i miejsce urodzenia 2 października 1918
Mościska, Austro-Węgry
Data i miejsce śmierci 9 września 1981
Lwów, ZSRR
Pozycja napastnik
Wzrost 168 cm
Kariera klubowa
Lata Klub M (G)
1935–1944
1945
1946–1949
1950
Sian Przemyśl
Dinamo Lwów
Spartak Lwów
OBO LwówKariera trenerska
Lata Klub/reprezentacja
1954–1957
1957

1959
OBO/OSK Lwów (asystent)
OSK Lwów
Naftowyk Drohobycz
Awanhard Tarnopol

Myrosław Pyłypowycz Turko, pol. Mirosław Julian Turko, ukr. Мирослав Пилипович Турко, ros. Мирослав Филиппович Турко, Mirosław Filippowicz Turko (ur. 2 października 1918 w Mościskach, Austro-Węgry, zm. 29 września 1981 we Lwowie) – polsko-ukraiński piłkarz, grający na pozycji napastnika, trener piłkarski.

Kariera piłkarska[edytuj | edytuj kod]

Kariera klubowa[edytuj | edytuj kod]

Podczas nauki w ukraińskim gimnazjum w Przemyślu rozpoczął swoje występy piłkarskie. W wieku 16 lat debiutował jako napastnik miejscowego klubu Sian Przemyśl, który wraz z Ukraina Lwów był jednym z najlepszych ukraińskich klubów w przedwojennej Polsce. Lubił czytać, posługiwał się językiem ukraińskim, polskim, czeskim i niemieckim. Również uczestniczył w występach teatralnych. Kiedy rozpoczęła się II wojna światowa ożenił się, a potem wyjechał do pracy do Austrii. W Wiedniu próbował swoich sił w najlepszym austriackim klubie Rapid Wiedeń. Po zakończeniu wojny powrócił do Lwowa, gdzie już czekała na niego żona z córeczką Ulaną. Potem grał w radzieckich klubach Spartak Lwów i OBO Lwów, w którym zakończył karierę piłkarską[1].

Kariera trenerska[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu kariery piłkarskiej pozostał w OBO Lwów, w którym przez wiele lata pomagał trenować kadrę, a od maja do końca 1957 roku stał na czele klubu. Również prowadził Naftowyk Drohobycz i Awanhard Tarnopol. Kiedy rozpoznano u niego ciężką chorobę było za późno na leczenie. Wkrótce 29 września 1981 roku zmarł we Lwowie[2].

Sukcesy i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Sukcesy trenerskie[edytuj | edytuj kod]

SKA Lwów

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]