Myst V: Koniec wieków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Myst V: Koniec wieków
Producent Cyan Worlds
Wydawca Ubisoft
Dystrybutor PL: Cenega Poland
Seria gier Myst
Projektant Rand Miller, Robyn C. Miller
Data wydania 20 września 2005
Gatunek przygodowa
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Everyone
PEGI: 7
Wymagania sprzętowe
Platforma Mac OS, PC
Nośniki DVD-ROM
Wymagania

Minimalne:

Kontrolery klawiatura, mysz

Myst V: Koniec wieków (ang. Myst V: End of Ages) – komputerowa gra przygodowa, piąta i ostatnia część serii Myst. Gra została stworzona przez Cyan Worlds i wydana przez Ubisoft na Macintosha i komputery osobiste 20 września 2005. Tak jak w poprzednich grach serii, rozgrywka Końca Wieków skupia się na przemierzaniu światów zwanych Wiekami poprzez używanie specjalnych ksiąg i przedmiotów, które działają jak portale. W każdym Wieku gracz rozwiązuje zagadki i odkrywa wskazówki dotyczące historii, które ukryte są w Wiekach lub zapisane w dziennikach i pamiętnikach. Gracz przez swoje działania w grze decyduje o losie starożytnej cywilizacji D'ni.

W przeciwieństwie do poprzednich części, w Końcu Wieków zamieniono prerenderowane środowisko na wyświetlane w czasie rzeczywistym, które pozwala graczowi na swobodną eksplorację Wieków. Twarze aktorów zostały cyfrowo nałożone na trójwymiarowe modele postaci dla zachowania realizmu. Cyan Worlds starało się, aby gra była bardziej przystępna dla początkujących graczy poprzez dodanie wielu metod poruszania się i zmniejszenia trudności zagadek. Twórca serii, Rand Miller, postanowił dać graczom możliwość zdecydowania o losie postaci w grze jako prezent dla fanów Mysta.

Koniec Wieków został przyjęty pozytywnie po premierze. Mimo skarg, jak np. zmniejszonej interaktywności w porównaniu do poprzednich gier i biedniejszej grafiki, czasopisma takie jak MacWorld, Computer Gaming World oraz The Washington Post oceniły grę jako godne zakończenie serii. Po wydaniu Końca Wieków Cyan Worlds nagle ogłosił koniec działalności w zakresie rozwoju oprogramowania i zwolnienie większości pracowników, ale w kilka tygodni później był w stanie ponownie zatrudnić większość z nich. Włączając sprzedaż Końca Wieków, wszystkie tytuły z serii Myst sprzedały się w liczbie ponad 12 milionów kopii (dane z listopada 2007 r.).

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
GameSpot 7,9/10[1]
IGN 8,8/10[2]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
Metacritic

80/100 (z 26 recenzji)[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Greg Kasavin: Myst V: End of Ages Review (ang.). GameSpot, 2005-09-20. [dostęp 2013-12-26].
  2. Juan Castro: Myst V: End of Ages (ang.). IGN, 2005-09-21. [dostęp 2013-12-26].
  3. Myst V: End of Ages PC (ang.). Metacritic. [dostęp 2013-12-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]