Myszarka wielkoucha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Myszarka wielkoucha
Apodemus latronum[1]
Thomas, 1911
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd gryzonie
Podrząd myszokształtne
Nadrodzina myszowe
Rodzina myszowate
Podrodzina myszy
Rodzaj myszarka
Gatunek myszarka wielkoucha
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Myszarka wielkoucha[3] (Apodemus latronum) – gatunek gryzonia z rodziny myszowatych (Muridae), występujący na Dalekim Wschodzie[4].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Takson po raz pierwszy opisany naukowo w 1911 roku przez O. Thomasa. Była uznawana za podgatunek myszarki smoczej (A. draco), z którą jest sympatryczna w części zasięgu. Analizy filogenetyczne wskazują, że gatunek ten tworzy klad wraz z myszarką smoczą i myszarką tajwańską (A. semotus)[4].

Biologia[edytuj | edytuj kod]

Myszarka wielkoucha żyje w południowych i środkowych Chinach (prowincje Junnan, Syczuan i Qinghai oraz w Tybecie), w północnej Mjanmie oraz w Indiach (stan Arunachal Pradesh). Jest to gatunek górski, występuje na wysokościach od 2700 do 4000 m n.p.m. Zamieszkuje lasy i łąki piętra alpejskiego; w Azji Południowo-Wschodniej zamieszkuje też niższe piętro gór. Prowadzi nocny tryb życia[2].

Populacja[edytuj | edytuj kod]

Myszarka wielkoucha występuje na dużym obszarze, prawdopodobnie ma dużą liczebność; nie jest znany trend rozwoju jej populacji. Wykazuje ona małą tolerancję wobec zmian w środowisku spowodowanych działalnością człowieka, ale występuje w kilku obszarach chronionych, w tym w rezerwatach Wolong, Changshanerhai i Jiuzhaigou. W Mjanmie i Indiach potrzebne są dalsze badania, aby określić południowy zasięg gatunku. W indyjskim prawodawstwie do 2002 roku była uznawana za szkodnika. Nie są znane większe zagrożenia dla gatunku i jest on uznawany za gatunek najmniejszej troski[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Apodemus latronum, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c Lunde, D., Aplin, K., Musser, G. & Frost, A. 2008, Apodemus latronum [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015, wersja 2015.4, DOI10.2305/IUCN.UK.2008.RLTS.T1897A8763733.en [dostęp 2015-12-03] (ang.).
  3. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
  4. a b Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Apodemus latronum. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 2015-12-03]