Myszogród

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Myszogród – fikcyjne miasto, które zamieszkują postacie ze świata Myszki Miki.

W oryginalnym przekładzie starych komiksów oraz starych polskich wydaniach nie ma rozróżnienia między Kaczogrodem a Myszogrodem.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Według niektórych komiksów leży w fikcyjnym stanie Kalisota w USA, nieopodal Kaczogrodu[1].

Historia Myszogrodu nie jest do końca znana. Miasto założył Gordon Globus[2], którego pomnik stoi niedaleko brzegu morza. Wiadomo jednak, że jest to miasto nowe, praktycznie nieposiadające zabytków bądź starych fundamentów[3].

Miasto było wielokrotnie przenoszone, zmniejszane, niszczone bądź terroryzowane. Burmistrzem Myszogrodu jest niemiły i skąpy człowiek (w niektórych komiksach świnia), a jedynym komisarzem w mieście jest Komisarz O’Hara. W Myszogrodzie są też przechowywane dwa z trzech istniejących na świecie wehikułów czasu (należący do Marlina i Zapotka, przyjaciół Mikiego, drugi należy do Doktora Statyka).

Mieszkańcy[edytuj | edytuj kod]

 • Protonik Bip-Bip (org. Atomino Bip-Bip) – występuje najczęściej w włoskich komiksach, wymyślił go Romano Scarpa.
  Pierwszy raz pojawił się w komiksie Topolino e la dimensione Delta autorstwa Romana Scarpy, później pojawił się jeszcze w kilku jego komiksach, i kilku innych twórców. W komiksach najczęściej występuje razem z Myszką Miki, któremu często pomaga. Stworzył go Profesor Enigm, jest on dwa bajduliony razy[4] protonem. W starszych kolorowaniach komiksów jest pokolorowany na kolor kremowy, lecz w nowszych na kolor niebieski. W Polsce wystąpił w 3 komiksach[5][6].
 • Edek Maluch (Krystek Karypel, ang. Idgit the Midget) i Don Diego (Franek Spory, ang. Dangerous Dan McBoo) – pierwszy raz pojawili się w komiksie The Treasure of Oomba Loomba w 1966[7]. przestępcy, wrogowie Myszki Miki.
 • Alojzy Łom (Broda, Laufę, Kil, oryg. Scuttle) – brodaty przestępca, pomocnik Czarnego Piotrusia. Zadebiutował w komiksie Captures the Range Rustlers w 1951 roku. Ma do Piotrusia wielkie zaufanie, choć często jest uważany przez niego za niezdarę. Jego drugim przyjacielem jest Hak (oryg. Dum-Dum), który po raz pierwszy wystąpił w komiksie The Phantom Fires. Alojzy wystąpił w Polsce dotychczas w 34 historyjkach[8], a Hak w dwóch[9].
 • Sam Szympans (oryg. Sam Simian) – przyjaciel Mikiego, konstruktor robotów. Często nie zdaje sobie sprawy ze swoich poczynań. Jedynym twórcą historyjek z Samem jest Don Markstein. Po raz pierwszy wystąpił w komiksie Easy Work (pl. Prosta sprawa, wydany w Kaczorze Donaldzie 41/00)[10]
 • Sport Goofy – krewny Goofiego, pasjonat sportu. W Polsce wystąpił 2 razy[11].
 • Wit Podwójny (Witalis Żartowniś, oryg. Doppioscherzo) – myszogrodzki kryminalista, który wszystkie swoje występki załatwia żartami albo psikusami. Został stworzony przez Andrea Castellanniego w komiksie Topolino e il magnifico Doppioscherzo (pl. Podwójny figiel, Gigant Poleca 65)[12]
 • Chochlik z Jedenastego Wymiaru – uwolniony przez Mikiego z zaklętego, chińskiego słoju zły skrzat, powodujący same złe uczynki. Zakochany w Klarabelli. Zadebiutował w historyjce The Imp And I (pl. Gnom i ja, Kaczor Donald 27/98), który doczekał się remake'u. Wystąpił też w trzech innych duńskich komiksach[13].
 • Banda Urwisów i Babcia Zigler – przyjaciele Mikiego z biednej dzielnicy. Po raz pierwszy wystąpili w komiksie The Wrecking Crew[14].
 • Alek Ściema (Przekręt) i Chytrus (Sylwester Szacher, Sylwester Paragraf) – przestępcy, przyjaciele Czarnego Piotrusia. Specjalizują się w porwaniach i oszustwach finansowych[15].
 • Bysio – znajomy Mikiego, były przestępca nawrócony przez niego na dobrą drogę. Zadebiutował w komiksie Mr. Slicker and the Egg Robbers, trzecim z rzędu komiksie Disneya. W Polsce wystąpił w 34 historyjkach[16].
 • Tom McCyngiel – były szpieg, wróg Mikiego wrabiający mysz w różne przestępstwa. Został stworzony przez Floyda Gottfredsona w 1936 roku w historyjce Mickey Mouse Joins the Foreign Legion. W Polsce wystąpił w 3 historyjkach[17].
 • Rubel, Dubel i Bubel (Profesorowie Orang, Utan i Gibbon, oryg. Ecks, Doublex i Triplex) – szaleni naukowcy, którzy konstruują niebezpieczne wynalazki, takie jak superkomputer zasilany mózgiem. W Polsce wystąpili w 7 historyjkach[18].
 • Doktor Krogulis (wł. dottor Talos) – naukowiec wytwarzający złowrogie cienie, które sieją chaos i spustoszenie. Wystąpił w trzech komiksach, z których jeden, Mickey i powrót doktora Krogulisa wydano w Polsce (w Donald i spółka 5)[19].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Przykład: „Back From the Brink,” Walt Disney's Comics and Stories 661 (2005)
 2. MegaGiga 15, „Ryby mają prąd”
 3. Komiks Gigant 12/98 „Wielkie małe miasto”
 4. Komiks Akceleator cząstek, MegaGiga 6
 5. Informacje o Protoniku Bip-Bip w Inducks
 6. Topolino e la dimensione Delta w Inducks
 7. Edek Maluch i Dangerous Dan McBoo w Inducks
 8. Lista w INDUCKS
 9. Lista w INDUCKS
 10. INDUCKS
 11. INDUCKS
 12. INDUCKS
 13. INDUCKS
 14. Banda Urwisów i Grandma Zigler w Inducks
 15. Alek Ściema i Chytrus w Inducks
 16. Lista w INDUCKS
 17. Lista w INDUCKS
 18. INDUCKS
 19. INDUCKS