Nîmes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nîmes
miasto i gmina
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Francja
Region Oksytania
Departament Gard
Okręg Nîmes
Kanton La Vistrenque
Kod INSEE 30189
Mer Jean-Paul Fournier
Powierzchnia 161,5 km²
Wysokość min. 21 — max. 215 m n.p.m.
Populacja (2008)
• liczba ludności

140 267
• gęstość 867 os./km²
Kod pocztowy 30000 i 30900
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Nîmes
Nîmes
Ziemia43°50′N 4°21′E/43,833333 4,350000
Portal Portal Francja

Nîmes (prow. Nimes, łac. Colonia Augusta Nemausus) – miasto i gmina w południowo-wschodniej Francji, w regionie Oksytania, na Nizinie Langwedockiej, na zachód od doliny dolnego Rodanu.

Ośrodek administracyjny departamentu Gard; 143 468 mieszkańców (2007). Według danych z roku 2007 gęstość zaludnienia wynosiła 888 os./km². Wśród 1545 gmin Langwedocji-Roussillon Nîmes plasuje się na 2. miejscu pod względem liczby ludności i pod względem powierzchni[1].

Miasto jest ważnym ośrodkiem usługowym, głównie turystycznym (m.in. corridy w amfiteatrze z czasów rzymskich) i handlowym (targi mięsa, wina); przemysł obuwniczy, włókienniczy, spożywczy (winiarski), metalurgiczny. W Nîmes znajduje się założona w 1682 roku akademia nauk.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Jest ważnym węzłem kolejowym (TGV do Paryża i Lyonu) i drogowym (autostrady do Lyonu, Marsylii, Montpelier, Nicei i Tuluzy). W pobliżu miasta znajdują się 4 międzynarodowe porty lotnicze: Nîmes (15 lotów tygodniowo) oraz porty w Marsylii, Montpelier i Awinionie.

Miasto i przedmieścia posiadają dobrze rozwiniętą sieć komunikacji autobusowej (linie miejskie, podmiejskie i między przedmieściami – łącznie ok. 40 linii).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nîmes ok. VI wieku p.n.e. było grodem celtyckiego plemienia Volcae Arecomici. W roku 120 p.n.e. miasto oddało się pod panowanie Rzymu bez stawiania oporu[2].

Oktawian August nadał miastu status kolonii. Pełen rozkwit Nîmes przeżywało w II wieku n.e. Kolejne najazdy, a ostatecznie zajęcie miasta w V wieku przez Wizygotów zakończyło okres prosperity[2].

W okresie średniowiecza mieszkańcy miasta przystosowali amfiteatr do potrzeb refugialnych, który stał się fortecą. Rzymskie budowle były rozbierane, a uzyskany w ten sposób kamień używany jako dodatkowy budulec[2]. W 725 roku miasto zostało podbite przez Arabów, a w 737 roku wyzwolone przez Karola Młota. Od X wieku znajdowało się pod panowaniem lokalnych hrabiów, a od 1185 hrabiów Tuluzy. Na początku XIII wieku Nîmes brało udział w krucjacie przeciwko albigensom. W 1226 zostało zajęte przez Ludwika VIII, natomiast w 1258 przyłączone do Korony francuskiej; podczas wojny stuletniej przechodziło kilkakrotnie z rąk do rąk. W owym czasie było ośrodkiem przemysłu sukienniczego, później jedwabnego.

W czasie wojen religijnych w XVI wieku Nîmes zostało opanowane przez hugenotów, było ich ważnym ośrodkiem; po odwołaniu edyktu nantejskiego w 1685 roku wielu protestantów opuściło miasto; część pozostałych przyłączyła się do kamizardów.

Panorama miasta. Widok z Tour Magne

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Amfiteatr[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Amfiteatr w Nîmes.

Wybudowany został w końcu I wieku n.e. i był jednym z największych amfiteatrów rzymskiej Galii. Obiekt ma ok. 133 m długości i ok. 101 m szerokości. Dwupiętrowa fasada sięga 21 m wysokości i posiada 60 arkad. Szacuje się, że amfiteatr mógł pomieścić ponad 20 000 widzów. W XIX wieku budowla odgrywała rolę slumsów, dając schronienie ok. 2000 osób. Obecnie amfiteatr w Nîmes jest jedną z najlepiej zachowanych tego typu budowli[3].

La Maison Carrée[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Maison Carrée.

Jedna z ważniejszych świątyń rzymskiego Nîmes, znajdująca się przy miejskim forum. Wybudowano ją w I wieku p.n.e. Dedykowana była Gajuszowi i Lucjuszowi Cezarowi - adoptowanym wnukom Oktawiana Augusta. Swoją nazwę zyskała w XVI wieku - w języku francuskim z tego okresu wyraz carrée (kwadrat) używany był dla różnych budowli zbudowanych na planie kwadratu.Obecnie budynek poddawany jest renowacji, a wewnątrz znajduje się sala w której wyświetlany jest film (w technologii 3D) dotyczący historii miasta[3].

Le Temple de Diane[edytuj | edytuj kod]

Tzw. świątynia Diany, właściwie była poświęcona Oktawianowi Augustowi i jego rodzinie. Budowla przylega do innego budynku, który prawdopodobnie pełnił funkcję biblioteki[4].

Tour Magne[edytuj | edytuj kod]

Rzymska wieża obserwacyjna. Pierwotnie wchodziła w skład umocnień, górując nad miastem była jego najwyższą budowlą. Zbudowana na planie ośmiokąta, posiadała trzy piętra. Dziś wieża ma 32 m wysokości (jej najwyższa kondygnacja uległa zniszczeniu). Na wieży znajduje się punk widokowy - oprócz panoramy miasta, widoczne są Mont Ventoux oraz pasmo gór Alpilles[3].

Bramy miejskie[edytuj | edytuj kod]

Porte Auguste (łac. Porta Augusta) - najważniejsza brama rzymskiego Nîmes, przez którą przechodziła Via Domitia przecinająca miasto i prowadząca z Baucaire do Hiszpanii. Do dziś zachowały się dwie większe arkady (dla wozów) oraz dwie mniejsze (dla pieszych). Pierwotnie brama posiadała dwie wieże warowne. Brama znajduje się na północny-wschód od centrum miasta[3].

Porte de France (łac. Porta Hispania) - jednoarkadowa brama w południowo-wschodniej części miasta. Pierwotnie posiadała dwie półkoliste wieże warowne[3].

Castellum divisorium[edytuj | edytuj kod]

Pozostałości końcowej części akweduktu. Cylindryczna kamienna konstrukcja miała na celu rozdzielanie wody na obszar miasta, przy pomocy systemu rur. Jest to jedna z dwóch najlepiej zachowanych tego typu konstrukcji w Europie (druga znajduje się w Pompejach)[3].

Katedra[edytuj | edytuj kod]

Katedra Notre Dame et Saint Castor wzniesiona została w 1096 roku. Była wielokrotnie przebudowywana na przestrzeni wieków, lecz do dziś posiada przykłady romańskich zdobień typowych dla południowej Francji[3].

Pozostałe atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

  • renesansowy ratusz (Hôtel de Ville) wybudowany w 1703 roku;
  • beffroi z XVII wieku;
  • muzea, m.in. Musee des Beaux-Arts i muzeum archeologiczne;
  • galeria sztuki i centrum kultury "Carré d'Art" wybudowana w latach 1984-1993 według projektu Normana Fostera;
  • w pobliżu Nîmes znajduje się fragment rzymskiego akweduktu Pont-du-Gard (koniec I wieku p.n.e.).

Galeria zabytków Nîmes[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Institut national de la statistique et des études économiques (fr.). [dostęp 2010-09-18].
  2. a b c History of Nîmes. W: Nîmes. La Ville avec un accent. Nîmes: Nîmes Convention and Visitors Bureau, s. 4.
  3. a b c d e f g Nîmes. La Ville avec un accent. Nîmes: Nîmes Convention and Visitors Bureau, s. 6-12.
  4. Informacja na tablicy informacyjnej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]