N-Metylotryptamina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
N-Metylotryptamina
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C11H14N2
Masa molowa 174,24 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS 61-49-4
PubChem 6088[1]

N-Metylotryptaminaorganiczny związek chemiczny, tryptamina mająca działanie podobne do psychodelicznych środków psychoaktywnych. Jest alkaloidem znajdującym się w korze, pędach i liściach niektórych gatunków akacji, mimozy oraz Virola spośród których wiele zawiera równie spokrewnione z NMT związki N,N-dimetylotryptaminę (DMT) i 5-metoksy-N,N-dimetylotryptaminę (5-MeO-DMT). Również jest syntetyzowana w ciele człowieka jako końcowy metabolit przemian L-tryptofanu.

Po zjedzeniu lub wchłonięciu NMT wydaje się nie powodować efektów psychoaktywnych bezpośrednio, raczej z powodu tzw. efektu pierwszego przejścia.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. N-Metylotryptamina (CID: 6088) (ang.) w bazie PubChem, United States National Library of Medicine.
  2. a b N-Metylotryptamina (nr 115312) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) na obszar Polski. [dostęp 2011-06-22].
  3. N-Metylotryptamina (nr 115312) (ang.) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) na obszar Stanów Zjednoczonych (ze względu na zmianę sposobu wywołania karty charakterystyki, aby pobrać kartę dla obszaru USA, na stronie produktu należy zmienić lokalizację na "United States" i ponownie pobrać kartę). [dostęp 2011-06-22].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.