N. Gregory Mankiw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
N. Gregory Mankiw
ilustracja
Data urodzenia

1958

Zawód, zajęcie

ekonomista

Narodowość

Amerykanin

N. Gregory Mankiw (ur. 3 lutego 1958 w Trenton) – amerykański makroekonomista, profesor ekonomii na Uniwersytecie Harvarda, autor książek i publikacji. W latach 2003–2005 kierował Radą Doradców Ekonomicznych Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Niezależnie od pracy dydaktycznej i badawczej zajmuje się też działalnością naukową w Narodowym Biurze Badań Ekonomicznych, a także jest doradcą Bank of Boston i Biura Budżetu Kongresu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Mankiw urodził się w Trenton w stanie New Jersey. Jego rodzice pochodzą z Ukrainy. Uczęszczał do prywatnego college Pingry School w Martinsville. Następnie w roku 1980 ukończył studia na Uniwersytecie Princeton. Później rok spędził nad doktoratem na Massachusetts Institute of Technology, następnie rok na Uniwersytecie Harvarda na wydziale prawa, gdzie w latach 1982-83 pracował w Radzie Doradców Ekonomicznych. W 1984 uzyskał stopień doktora na Massachusetts Institute of Technology i powrócił na wydział prawa na Harvardzie by tam dokończyć pracę doktorską. Stwierdził jednak, że prawo nie jest jego powołaniem i po raz trzeci powrócił do nauczania na MIT, by po roku znów powrócić na Harvard i zostać asystentem profesora w Katedrze Ekonomii. W 1987 profesor ekonomii Uniwersytetu Harvarda.

Do polityki powrócił, na zaproszenie ówczesnego prezydenta George’a W. Busha i w maju 2003 został przewodniczącym Rady Doradców Ekonomicznych Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Sprawowanie tej funkcji zakończył w 2005 roku, jego następcą został Harvey S. Rosen.

Jest autorem bloga ekonomicznego[1].

Publikacje w języku polskim[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]