NDR Fernsehen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
NDR Fernsehen
Ilustracja
Data startu 1965-01-044 stycznia 1965
Format obrazu 16:9 576i (SDTV)
16:9 720p (HDTV)
Właściciel Norddeutscher Rundfunk
Radio Bremen, ARD
Kraj nadawania  Niemcy
Język niemiecki
Siedziba Hamburg
Strona internetowa

NDR Fernsehenniemiecki kanał telewizyjny produkowany przez Norddeutscher Rundfunk (NDR) przy współudziale Radio Bremen (RB). Oba te podmioty są członkami ARD, związku publicznych regionalnych nadawców radiowo-telewizyjnych, obsługującymi północną część Niemiec. Stacja pełni rolę trzeciego programu telewizji publicznej w krajach związkowych Hamburg, Brema, Dolna Saksonia, Szlezwik-Holsztyn i Meklemburgia-Pomorze Przednie. Ramówka składa się głównie z treści o tematyce regionalnej i lokalnej, produkcji własnych NDR i RB, a uzupełniająco także innych członków ARD.

Sygnał stacji jest rozszczepiany, przez co występuje ona w pięciu mutacjach regionalnych, po jednej dla każdego z obsługiwanych landów. Wersja dla Bremy nosi nazwę Radio Bremen TV (rb.tv), zaś audycje lokalne emitowane są w niej przez około dwie godziny dziennie. Pozostałe mutacje określane są nazwą NDR Fernsehen z dodaną nazwą kraju związkowego, na przykład NDR Fernsehen Hamburg. Audycje lokalne zajmują w nich około 45 minut dziennie.

Stacja dostępna jest w północnych Niemczech w cyfrowym przekazie naziemnym, a także w sieciach kablowych. Ze względów technicznych można ją oglądać również na dużej części terytorium Danii, a także na północno-zachodnich krańcach Polski. Każda z pięciu mutacji regionalnych posiada również własny niekodowany przekaz satelitarny. Wersja dla Bremy dostępna jest z satelity Astra 1M, zaś pozostałe z satelitów Astra 1L i Astra 2C.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]