Przejdź do zawartości

NHL (2021/2022)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
NHL 2021/2022
2020/2021 2022/2023
Szczegóły
Państwo

Stany Zjednoczone, Kanada

Liczba zespołów

32

Termin

12 października 2021 – 26 czerwca 2022

Liczba kolejek

82

Zwycięzca

Colorado Avalanche

2. miejsce

Tampa Bay Lightning

Sezon NHL 2021/2022 – 104 sezon rozgrywek National Hockey League. Z początkiem tego sezonu do ligi dołączyło Seattle Kraken, poszerzając tym samym liczbę zespołów do rekordowych 32 drużyn. Po dwóch sezonach zakłóconych przez pandemię koronawirusa liga wróciła do regularnego terminarza oraz formatu, uwzględniającego 82 kolejki rozgrywek, po raz pierwszy od sezonu 2018/2019. Po raz trzeci z rzędu do finału fazy play-off awansowało Tampa Bay Lightning, lecz zespołowi z Florydy nie udało się po raz drugi obronić tytułu. Swój trzeci w historii puchar Stanleya zdobyło Colorado Avalanche, pokonując aktualnych mistrzów stosunkiem 4–2.

Wydarzenia przedsezonowe

[edytuj | edytuj kod]

NHL Expansion Draft 2021

[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z decyzją NHL z 4 grudnia 2018[1] roku o przyznaniu Seattle uprawnień do stworzenia własnego zespołu, na 21 lipca 2021 zaplanowano specjalny draft, mający uzupełnić skład nowopowstałej drużyny. Przyjęto takie same zasady, jak 4 lata wcześniej w momencie dołączenia do ligi Vegas Golden Knights, z jedną tylko różnicą – zespół z Nevady nie mógł stracić zawodnika w ramach draftu. Każda z pozostałych 30 drużyn mogła wskazać albo jednego bramkarza oraz ośmiu dowolnych graczy "z pola", albo siedmiu atakujących, trzech obrońców i jednego bramkarza. Zawodnicy z takiej listy znajdowali się pod ochroną i nie mogli zostać wybrani przez Seattle Kraken. Spośród pozostałych sztab z Waszyngtonu dobierał minimum 14 atakujących, 9 obrońców i 3 bramkarzy, którzy mieli stworzyć skład nowej drużyny.

Podział na dywizje

[edytuj | edytuj kod]

W wyniku poszerzenia ligi oraz dołączenia Seattle Kraken do dywizji pacyficznej, konieczne było przeniesienie Arizona Coyotes do dywizji centralnej. Jednocześnie podtrzymano klauzulę o utworzeniu dywizji składającej się wyłącznie z drużyn kanadyjskich, na wypadek powrotu restrykcji w podróżach transgranicznych, związanych z pandemią COVID-19.

NHL Entry Draft 2021

[edytuj | edytuj kod]

Doroczny draft odbywał się tym razem w dniach 23–24 lipca w Secaucus w New Jersey w formule zdalnej. Pierwszeństwo wyboru przyznano niespełna dwa miesiące wcześniej w ramach tradycyjnej loterii. Każda drużyna, która w poprzednim sezonie nie zakwalifikowała się do fazy play-off miała ważoną szansę na wygraną, odwrotnie proporcjonalną do pozycji w tabeli po sezonie zasadniczym. Różnica względem poprzednich lat polegała na ograniczeniu maksymalnego awansu o 10 miejsc[2]. Oznaczało to, że tylko 11 najniżej uplasowanych zespołów miało szansę na pierwszy wybór, podczas gdy pozostałe mogły liczyć wyłącznie na drugie miejsce.

Zgodnie z przewidywaniami zwycięstwo w loterii, przy szansie 16,6%, przypadło Buffalo Sabres, którzy w efekcie podpisali kontrakt z Owenem Powerem, najbardziej obiecującym juniorem tego sezonu.

Przed rozpoczęciem sezonu doszło do kilku istotnych zmian w halach, na których miały być rozgrywane mecze niektórych drużyn:

Sezon zasadniczy

[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska Olimpijskie

[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z układem zbiorowym pracy podpisanym w efekcie negocjacji między władzami ligi, a Stowarzyszeniem Graczy NHL, dopuszczana była możliwość występu zawodników NHL na Zimowych Igrzyskach w Pekinie. W momencie publikacji terminarza nadal trwały jeszcze dyskusje na ten temat, a sam harmonogram rozgrywek uwzględniał stosowną przerwę między 7, a 22 lutego. NHL przygotowało również drugi, niejawny kalendarz na wypadek decyzji o braku udziału najlepszych północnoamerykańskich hokeistów w Igrzyskach.

W dniu 3 sierpnia 2021 zawarto porozumienie, zgodnie z którym przerwa w terminarzu miała zostać uwzględniona, a zawodnicy mieli otrzymać możliwość występu w barwach narodowych. Umowa uwzględniała jednak stosowną klauzulę na wypadek pogorszenia się sytuacji związanej z pandemią COVID-19, z której skorzystano 22 grudnia 2021, ostatecznie wycofując się z wcześniejszych ustaleń[3].

All-Star Game

[edytuj | edytuj kod]

Doroczne spotkanie All-Star rozegrane zostało tym razem w T-Mobile Arena w Las Vegas, 5 lutego 2022 roku, z wyzwaniami indywidualnymi odbywającymi się dzień wcześniej. Najlepsi zawodnicy dywizji centralnej pokonali zespół dywizji atlantyckiej z wynikiem 8–5, a dywizja metropolitalna górowała nad dywizją pacyficzną 6–4. Zwycięzcy zmierzyli się w finale, który zakończył się wynikiem 5–3 na korzyść dywizji metropolitalnej, prowadzonej przez Claude Giroux z Philadelphia Flyers.

Wyniki końcowe

[edytuj | edytuj kod]

Do walki o puchar Stanleya awansowały 3 najlepsze drużyny z każdej dywizji oraz po dwa zespoły w każdej konferencji, które wywalczyły pozycję uprawniającą do dzikiej karty, niezależnej od podziału na dywizje.

Konferencja Wschodnia

[edytuj | edytuj kod]
Dywizja Atlantycka
[edytuj | edytuj kod]
 1. Florida Panthers (zdobywcy Presidents' Trophy)
 2. Toronto Maple Leafs
 3. Tampa Bay Lightning
Dywizja Metropolitalna
[edytuj | edytuj kod]
 1. Carolina Hurricanes
 2. New York Rangers
 3. Pittsburgh Penguins
Dzika karta
[edytuj | edytuj kod]
 1. Boston Bruins (Atlantycka)
 2. Washington Capitals (Metropolitalna)

Konferencja Zachodnia

[edytuj | edytuj kod]
Dywizja Centralna
[edytuj | edytuj kod]
 1. Colorado Avalanche
 2. Minnesota Wild
 3. St. Louis Blues
Dywizja Pacyficzna
[edytuj | edytuj kod]
 1. Calgary Flames
 2. Edmonton Oilers
 3. Los Angeles Kings
Dzika karta
[edytuj | edytuj kod]
 1. Dallas Stars (Centralna)
 2. Nashville Predators (Centralna)

Faza play-off

[edytuj | edytuj kod]
Runda pierwszaRunda drugaFinały konferencjiFinał pucharu Stanleya
Florida4
Washington2
Florida0
Tampa Bay4
Toronto3
Tampa Bay4
Tampa Bay4
NY Rangers2
Carolina4
Boston3
Carolina3
NY Rangers4
NY Rangers4
Pittsburgh3
Tampa Bay2
Colorado4
Colorado4
Nashville0
Colorado4
St. Louis2
Minnesota2
St. Louis4
Colorado4
Edmonton0
Calgary4
Dallas3
Calgary1
Edmonton4
Edmonton4
Los Angeles3

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. Seattle NHL expansion approved by Board of Governors | NHL.com [online], www.nhl.com, 4 grudnia 2018 [dostęp 2024-06-06] (ang.).
 2. NHL Draft Lottery changes announced for 2021 | NHL.com [online], www.nhl.com, 23 marca 2021 [dostęp 2024-06-06] (ang.).
 3. Alan Blinder, Andrew Das, N.H.L. Players Will Skip Beijing Olympics, „The New York Times”, 21 grudnia 2021, ISSN 0362-4331 [dostęp 2024-06-06] (ang.).