NK Zadar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
NK Zadar
Pełna nazwa

Nogometni klub
Zadar

Barwy

         

Data założenia

1946

Data rozwiązania

2020

Liga

3. HNL

Państwo

 Chorwacja

Stadion

Stadion Stanovi

Prezes

Josip Bajlo

Trener

Ferdo Milin

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Nogometni klub Zadarchorwacki klub piłkarski z siedzibą w Zadarze, działający w latach 1946-2020.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub założony został w roku 1946 i od razu został zgłoszony do ligi jugosłowiańskiej, w której przez cały okres istnienia Socjalistycznej Republiki Jugosławii nie osiągnął nic, poza grą w najwyższej klasie rozgrywkowej tego kraju. Samo miasto Zadar leży pomiędzy Splitem a Rijeką, a więc miastami, w których istnieją dwa duże kluby. Dlatego też pod względem popularności NK Zadar zawsze był w cieniu tych dwóch zespołów. Podobnie było ze sponsorami, którzy woleli inwestować swoje pieniądze w Hajduka i NK Rijekę, co odbiło się na obecnej sytuacji finansowej klubu NK Zadar, która obecnie jest w bardzo złym stanie.

Występy w lidze chorwackiej rozpoczęli w pierwszym sezonie jej istnienia - 1992/1993, gdzie w pierwszym sezonie w lidze zajęli 12. miejsce. W pierwszej lidze Zadar grał do sezonu 1995/1996. Wtedy to postanowiono zmniejszyć ligę z 16 do 12 zespołów. Reorganizacja ta nieszczęśliwie dotknęła NK Zadar, który zajął 13. miejsce i spadł z ligi. W sezonie 1996/1997 NK Zadar grał już w drugiej lidze. Pozyskał sponsora o nazwie Zadarkomerc i pod nazwą Zadarkomerc Zadar rozpoczął rozgrywki w lidze. Dobra gra spowodowała, że zespół z Zadaru powrócił w szeregi pierwszej ligi.

Sezon 1998/1999 nie był jednak udany dla zadarskiego zespołu. Drużyna zajęła 10. miejsce w lidze, ale zdobyła tyle samo punktów co 11. w tabeli NK Slaven Belupo. Taka sytuacja według regulaminu ligi wymagała rozegranie dodatkowego meczu, który wygrali piłkarze z Koprivnicy. To spowodowało drugą w historii degradację NK Zadar. Tym razem zespół potrzebował 2 lat na awans do elity, a pomogła w tym także kolejna reorganizacja ligi, wskutek której zwiększono ją do 16 drużyn.

W następnym sezonie pierwsza liga znów została pomniejszona do 12 zespołów. Jednak od tego czasu NK Zadar grał dużo lepiej niż w poprzednich latach. W sezonie 2003/2004 w rundzie zasadniczej zajął nawet 6. miejsce, co spowodowało grę w grupie o mistrzostwo kraju. Ostatecznie Zadar zakończył ten sezon na 6. miejscu w tabeli.

Sezon 2004/2005 był jednak znów nieudany. Po rundzie zasadniczej Zadar zajmował 11. miejsce, przez co musiał walczyć w grupie o utrzymanie w lidze. Coraz słabsza gra zespołu spowodowała, iż ostatecznie spadł na 12. miejsce i po raz kolejny został relegowany z pierwszej ligi. W 2015 spadł do drugiej ligi, a w 2016 do trzeciego poziomu rozgrywek chorwackiej piłki nożnej. Latem 2020 roku klub złożył wniosek o upadłość. Nowo utworzony HNK Zadar został spadkobiorcą NK Zadar.

Piłkarze w historii klubu[edytuj | edytuj kod]

Stadion[edytuj | edytuj kod]

Klub występuje na stadionie „Stanovi”, który może pomieścić 5860 widzów.

Derby[edytuj | edytuj kod]