NRW.INVEST

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

NRW.INVEST GmbH – towarzystwo wspierania gospodarki należące w 100% do kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia (NRW).

Do zadań NRW.INVEST należy akwizycja i wspieranie przedsiębiorstw zagranicznych oraz marketing międzynarodowy promujący Nadrenię Północną-Westfalię[1] jako atrakcyjny region gospodarczy. NRW.INVEST jako centralny ośrodek informacyjny dla inwestorów zagranicznych wspiera międzynarodowe przedsiębiorstwa w realizacji projektów inwestycyjnych na terenie Nadrenii Północnej-Westfalii[2][3]. Siedzibą główną NRW.INVEST Germany jest Düsseldorf. Poza spółkami-córkami w Japonii i Stanach Zjednoczonych NRW.INVEST GmbH posiada przedstawicielstwa w Chinach, Indiach, Izraelu, Korei, Polsce, Rosji i Turcji. Jedynym udziałowcem i właścicielem NRW.INVEST GmbH jest kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia.

W roku 2010 towarzystwo wspierania gospodarki NRW.INVEST świętowało pięćdziesięciolecie swojego istnienia. W momencie założenia, w roku 1960, ówczesna spółka Rheinisch-Westfälische Industrieförderungsgesellschaft mbH otrzymała od kraju związkowego Nadrenii Północnej- Westfalii zlecenie pozyskiwania inwestycji z różnych dziedzin przemysłu w miejsce przemysłu górniczego, istniejącego tu wcześniej[4].

Zadania i usługi[edytuj | edytuj kod]

Centra gospodarcze na całym świecie konkurują ze sobą o międzynarodowe inwestycje gospodarcze (FDI), które umożliwiają im utrzymanie konkurencyjnej pozycji na rynku globalnym. Nadrenia Północna-Westfalia konkuruje między innymi z europejskimi metropoliami takimi jak Londyn, Paryż czy też niderlandzki Randstad oraz innymi aglomeracjami na świecie[5][6]. W celu promocji kraju związkowego NRW na rynku międzynarodowym jako europejskiego centrum gospodarczego NRW.INVEST oferuje inwestorom zagranicznym usługi serwisowe na każdym etapie zakładania działalności gospodarczej. NRW.INVEST współpracuje w tym zakresie ściśle z rządem krajowym oraz regionalnymi i komunalnymi instytucjami wspierania gospodarki w Nadrenii Północnej-Westfalii[7]. Struktura organizacyjna NRW.INVEST uwzględnia podział na specjalistyczne zespoły według krajów i branż. Zarówno zespoły pracujące w NRW.INVEST Germany w Düsseldorfie jak i pracownicy przedstawicielstw i spółek-córek zagranicą przekazują zainteresowanym przedsiębiorcom informacje o Nadrenii Północnej-Westfalii jako atrakcyjnym miejscu na lokalizowanie inwestycji, gospodarce NRW, klastrach branżowych działających w kraju związkowym jak również informują o prawnych i podatkowych aspektach zakładania działalności gospodarczej w Niemczech[8]

Poza udostępnianiem ogólnych informacji NRW.INVEST udziela potencjalnym inwestorom również wsparcia indywidualnego. Na życzenie inwestora NRW.INVEST może dokonać analizy inwestycji lub pomóc w szukaniu odpowiedniej lokalizacji. Usługi w tym zakresie obejmują również dostęp do bezpłatnej bazy danych powierzchni komercyjnych na portalu Germansite. Na stronie germansite.com inwestorzy znajdą oferty wolnych powierzchni komercyjnych w Nadrenii Północnej-Westfalii. Użytkownikom portalu udostępniane są szczegółowe dane dotyczące położenia geograficznego ponad tysiąca wolnych powierzchni komercyjnych wraz z odpowiednimi danymi kontaktowymi. Portal zawiera również informacje o strukturze gospodarczej i branżowej danej lokalizacji[9].

NRW.INVEST wspiera inwestorów zagranicznych na różnych etapach realizacji inwestycji od momentu ubiegania się o wizę przez zbieranie danych o rynku docelowym po procedury związane z założeniem firmy i uzyskiwaniem poszczególnych zezwoleń i koncesji. NRW.INVEST pełni często rolę pośrednika pomiędzy inwestorem a organami administracji publicznej, jak na przykład Federalną Agencją Pracy (niem. Bundesagentur für Arbeit), Urzędem ds. Obcokrajowców (Ausländeramt) czy też Urzędem ds. Budownictwa (Bauamt). Po zakończeniu procesu zakładania działalności gospodarczej NRW.INVEST wspiera inwestorów zagranicznych oferując szkolenia i spotkania informacyjne oraz usługi doradcze w zakresie rozszerzania zakresu działalności lub zakładania nowych spółek. NRW.INVEST, jako organizacja działająca globalnie, współpracuje z różnorakimi instytucjami międzynarodowymi. Jest członkiem takich organizacji, jak na przykład Niemiecko-Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (niem. Deutsch-Französische Industrie- und Handelskammer), American Chamber of Commerce w Niemczech[10], British Chamber of Commerce w Niemczech[11], ChemCologne[12], ChemSite[13], Niemiecko-Brytyjskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (niem. Deutsch-Britische Industrie- und Handelskammer)[14], oraz Turecko- Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (niem. Türkisch-Deutsche Industrie- und Handelskammer)[15].

Działalność międzynarodowa[edytuj | edytuj kod]

NRW.INVEST z siedzibą główną w Düsseldorfie posiada swoje przedstawicielstwa na całym świecie w formie dwóch spółek-córek i trzynaście biur zamiejscowych. Biura utrzymują kontakty ze światem gospodarki, polityki i administracji w danym kraju, zajmują się promocją Nadrenii Północnej-Westfalii i bezpośrednią akwizycją inwestorów na miejscu. Od 2007 roku NRW.INVEST wzmocniło swoją działalność zagraniczną na rynkach wschodzących, tj. w Indiach i Turcji. Ze względu na coraz silniejsze włączenie tych państw w gospodarkę światową należy oczekiwać wyraźnego wzrostu inwestycji zagranicznych. W związku z powyższym w połowie 2007 roku[16] NRW.INVEST założyło biuro zamiejscowe w indyjskim mieście Punie, a w styczniu 2008 roku jako pierwszy niemiecki kraj związkowy otworzyło swoje przedstawicielstwo w Stambule[17]. O znaczeniu biur zamiejscowych NRW.INVEST najlepiej świadczy przykład Japonii. Starania spółki-córki NRW Japan K.K. oraz intensywne działania akwizycyjne NRW.INVEST doprowadziły do tego, że Nadrenia Północna-Westfalia stała się ważną lokalizacją dla przedsiębiorstw z Japonii. Z uwagi na fakt, że już ponad 600 japońskich firm założyło swoją działalność na terenie NRW, stolicę kraju związkowego Düsseldorf nazywa się również „Małym-Tokio“.NRW.INVEST posiada dodatkowe przedstawicielstwa w Nankinie, Szanghaju, Pekinie, Chengdu, Kanton[18], Syczuanie, Seulu, Dolina Krzemowa, Petersburgu, Moskwie, Tel Awiw i Warszawie. Druga spółka-córka NRW.INVEST założona w 2008 roku działa w Chicago.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Nadrenii Północnej-Westfalii[edytuj | edytuj kod]

Stan bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Niemczech w 2015 roku (w mld euro), Źródło: Deutsche Bundesbank 5/2017, Stan na koniec 2015 r.

Nadrenia Północna-Westfalia przyciąga przedsiębiorstwa z kraju i zagranicy. 19 z 50 największych niemieckich przedsiębiorstw ma swoje siedziby w NRW (Bayer, Deutsche Post DHL, Deutsche Telekom, E.ON, Henkel, Metro, RWE, Rewe, ThyssenKrupp). Największy udział w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych realizowanych na terenie Niemiec przypada właśnie Nadrenii Północnej-Westfalii. Odnotowany w 2015 roku udział Nadrenii Północnej-Westfalii w inwestycjach bezpośrednich realizowanych w Niemczech na poziomie 27,0% (180,9 mld euro) jest zdecydowanie najwyższy spośród wszystkich 16 krajów związkowych[19][20]. Około 19 tys. zagranicznych przedsiębiorstw z krajów, z których pochodzi najwięcej inwestorów, zarządza swoją działalnością na terenie Niemiec i Europy z siedzib położonych w Nadrenii Północnej-Westfalii. Zatem niemal co czwarte zagraniczne przedsiębiorstwo w Niemczech ma swoją siedzibę w Nadrenii Północnej-Westfalii. Na tej liście znajduje się wiele międzynarodowych firm – graczy na globalnym rynku, jak na przykład BP, 3M, Ericsson, Ford, Fujitsu, Huawei, QVC, Toyota, UPS czy też Vodafone. W przedsiębiorstwach zatrudnionych jest łącznie około miliona pracowników.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ministerstwo Gospodarki, Innowacyjności, Cyfryzacji i Energii kraju związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii
 2. NRW.INVEST Service for Investors
 3. American Chamber of Commerce I Regional Economic Development Agencies Amerykańska izba przemysłowo-handlowa poleca NRW.INVEST jako serwis dla lokalizacji działalności gospodarczej w NRW.
 4. 1960-2010 NRW.INVEST 50 lat wspierania gospodarki regionu Nadrenii Północnej-Westfalii
 5. Welt am Sonntag – Das Ausland entdeckt den Standort NRW Coraz więcej przedsiębiorstw nad Renem i Ruhrą I Welt am Sonntag, 25. maj 2008
 6. Wirtschaftswoche – NRW auf dem Weg zur globalen Drehscheibe Wirtschaftswoche – czasopismo ekonomiczne, 6. czerwiec 2008
 7. ↑ China Radio International | CRI Online Transkrypcja audycji China Radio International "Niemiecka branża logistyczna oczekuje znaczny wzrost interesów przez wzmożone chińskie inwestycje. 25. czerwiec 2008
 8. Najbardziej atrakcyjny region inwestycyjny w Europie – Nadrenia Północna – Westfalia Publikacja prezentująca doskonałe warunki gospodarcze oraz wysoki standard życia w Nadrenii Północnej-Westfalii.
 9. Handwerksblatt | Gewerbeflächen in NRW online suchen Jak znaleźć powierzchnię komercyjną w NRW I Deutsches Handwerksblatt, wrzesień 2007
 10. American Chamber of Commerce in Germany | Location Germany
 11. British Chamber of Commerce in Germany British Chamber of Commerce in Germany
 12. ChemCologne ChemCologne jest stowarzyszeniem które rozwija atrakcyjność i konkurencyjność regionu chemicznego dla inwestorów krajowych i zagranicznych.
 13. ChemSite | Partner Inicjatywa ChemSite oferuje inwestorom z zakresu przemysłu chemicznego obszerne usługi na obszarze siedmiu lokalizacji hightech w Zagłębiu Ruhry.
 14. Deutsch-Britische Industrie- und Handelskammer
 15. Türkisch-Deutsche Industrie- und Handelskammer
 16. Express India – Germany’s richest state to set up India headquarters in Pune Express India I Indyjskie sprawozdanie z otwarcia reprezentacji w Punie, 28. lipiec 2008
 17. Turkish investors seek opportunities in North Rhine-WestphaliaTodays Zaman, Turkish investors seek opportunities in North Rhine-Westphalia, 2nd May 2010
 18. Guangdong News, German economic development agency opens Guangzhou office Guangdong News, German economic development agency opens Guangzhou office, 8. Juli 2014
 19. Die Welt, Düsseldorf schlägt alle anderen deutschen Städte
 20. Rekordergebnis bei Unternehmensansiedlungen in NRW | owc.de [dostęp 2016-12-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]