NUMMI

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fabryka NUMMI (2010)

New United Motor Manufacturing, Inc. – fabryka samochodów zlokalizowana w miejscowości Fremont w amerykańskim stanie Kalifornia. Od 2010 fabryka Tesla Motors.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Zakład został utworzony w 1960 przez General Motors. W 1982 został zamknięty z uwagi na wysokie koszty, niską produktywność, problemy z jakością i wysoką absencję pracowników[1]. Zwolniono wtedy ok. 5 tys osób[1].

Fabryka została powtórnie uruchomiona w 1984 jako przedsiębiorstwo joint venture z udziałami 50-50 General Motors oraz Toyoty. Stanowiła pierwszą tego typu inwestycję japońską w Stanach Zjednoczonych. GM chciał się nauczyć od swego japońskiego partnera nowoczesnej organizacji produkcji opartej na Systemie Produkcyjnym Toyoty i wykorzystywanych w nim technik i narzędzi. Z kolei dla Toyoty był to bezpieczny sposób rozpoczęcia produkcji na terenie Stanów Zjednoczonych i możliwość sprawdzenie swojego systemu produkcyjnego w nowych warunkach (amerykańscy pracownicy, dostawcy, i częściowo kadra zarządzająca). Ok. 80% załogi NUMMI stanowili zwolnieni w 1982 pracownicy zakładu GM[1].

Fabryka została zamknięta w 2010, po wycofaniu się z przedsięwzięcia przez General Motors. Została ponownie otwarta 27 października 2010 roku jako Tesla Factory, fabryka Tesla Motors.

Samochody produkowane w NUMMI[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Dean M. Schroeder, Alan G. Robinson. America's Most Succesful Export to Japan: Continuous Improvement Programs. „Sloan Management Review”. 32, s. 73, Spring 1991. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Liker, Jeffrey K. Droga Toyoty, MTB 2005
  • Liker, Jeffrey K., Ogden, Timothy N. Toyota pod ostrzałem, MTB 2011

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]