NUMMI

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fabryka NUMMI (2010)

New United Motor Manufacturing, Inc. – fabryka samochodów zlokalizowana w miejscowości Fremont w amerykańskim stanie Kalifornia.

Zakład został utworzony w 1960 przez General Motors. W 1982 został zamknięty z uwagi na wysokie koszty i problemy z jakością. Fabryka została powtórnie uruchomiona w 1984 jako przedsiębiorstwo joint venture z udziałami 50-50 General Motors oraz Toyoty. Stanowiła pierwszą tego typu inwestycję w Stanach Zjednoczonych. GM chciał się nauczyć od swego japońskiego partnera nowoczesnej organizacji produkcji opartej na Systemie Produkcyjnym Toyoty, i wykorzystywanych w nim technik i narzędzi, m.in. genchi genbutsu, muda, kaizen, hansei, hourensou, namawashi. Z kolei Toyota zyskała w ten sposób pierwszą fabrykę na terenie USA i szansę na sprawdzenie swojego systemu produkcyjnego w w nowych warunkach.

Fabryka NUMMI została zamknięta w 2010, po wycofaniu się z przedsięwzięcia przez General Motors. Została ponownie otwarta 27 października 2010 roku jako Tesla Factory, fabryka Tesla Motors.

Samochody produkowane w NUMMI[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Liker, Jeffrey K. Droga Toyoty, MTB 2005
  2. Liker, Jeffrey K., Ogden, Timothy N. Toyota pod ostrzałem, MTB 2011

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]