NXT TakeOver: Rival

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
NXT TakeOver: Rival
Informacje
Promocja WWE
Brandy NXT
Data 11 lutego 2015
Widownia 400+ (wyprzedane)
Hala Full Sail University
Miejsce Winter Park, Floryda
Gale WWE Network – chronologicznie
NXT TakeOver – chronologicznie

NXT TakeOver: Rival było galą wrestlingu z cyklu gal NXT TakeOver, wyprodukowaną przez federację WWE. Odbyła się 11 lutego 2015 w Full Sail University w Winter Park na Florydzie. Była emitowana na żywo za pośrednictwem WWE Network.

Na gali odbyło się siedem walk, z czego jedna nie została wyemitowana (dark match). W walce wieczoru, mistrz NXT, Sami Zayn, bronił tytułu przeciwko Kevinowi Owensowi.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Przygotowania[edytuj | edytuj kod]

Cykl gal NXT TakeOver rozpoczął się 29 maja 2014, kiedy to brand WWE NXT otrzymał swoją drugą ekskluzywną galę na WWE Network pod nazwą NXT TakeOver[1]. W kolejnych miesiącach człon „TakeOver” stał się główną częścią nazwy kolejnych specjalnych gal NXT, które miały dodatkowe podtytuły, jak przykładowo NXT TakeOver: Fatal 4-Way czy NXT TakeOver: R Evolution[2][3][4]. NXT TakeOver: Rival było czwartą galą z chronologii i pierwszą w 2015 roku.

NXT TakeOver: Rival oferowało walki profesjonalnego wrestlingu z udziałem różnych wrestlerów z istniejących oskryptowanych rywalizacji i storyline’ów, które były kreowane na tygodniówce NXT. Wrestlerzy byli przedstawiani jako heele (negatywni, źli zawodnicy i najczęściej wrogowie publiki) i face'owie (pozytywni, dobrzy i najczęściej ulubieńcy publiki), którzy rywalizują pomiędzy sobą w seriach walk mających w budować napięcie. Punktem kulminacyjnym rywalizacji są walki na galach PPV lub serie pojedynków[5][6].

Rywalizacje[edytuj | edytuj kod]

Adrian Neville vs. Finn Bálor[edytuj | edytuj kod]

Na kilka tygodni przed NXT TakeOver: Rival rozpoczął się turniej o miano pretendenckie do NXT Championship, którego finał miał odbyć się na następnym TakeOver. Wzięło w nim udział ośmiu zawodników: Finn Bálor, Curtis Axel, Hideo Itami, Tyler Breeze, Tyson Kidd, Adrian Neville, Baron Corbin oraz Bull Dempsey. Ostatecznie, do finału zakwalifikowali się Bálor i Neville[7].

Baron Corbin vs. Bull Dempsey[edytuj | edytuj kod]

Rywalizacja Barona Corbina z Bullem Dempseyem rozpoczęła się w styczniu 2015 roku. Corbin pokonał Dempseya 14 stycznia w zwykłej walce, jak również w pierwszej rundzie turnieju o miano pretendenckie do NXT Championship. Dempsey zainterweniował w półfinałową walkę Corbina, powodując jego przegraną. Menedżer Generalny NXT, William Regal, ogłosił, że No Disqualification match pomiędzy rywalami odbędzie się na NXT TakeOver: Rival[8].

Charlotte vs. Bayley vs. Sasha Banks vs. Becky Lynch[edytuj | edytuj kod]

W maju 2014, na NXT TakeOver, Charlotte zdobyła NXT Women’s Championship. Obroniła tytuł w walkach przeciwko Bayley i byłej tag-team partnerce – Sashy Banks. W jeden z pojedynków między Charlotte a Banks zainterweniowała Becky Lynch. Banks i Lynch połączyły siły i zaatakowały Bayley, powodując jej kontuzję. Bayley powróciła 21 stycznia 2015 i wdała się w bójkę z Banks, Lynch oraz Charlotte. Generalny Menedżer NXT, William Regal, ogłosił, że zawodniczki zmierzą się ze sobą na NXT TakeOver: Rival w Fatal 4-Way matchu o NXT Women’s Championship[9].

Blake i Murphy vs. The Lucha Dragons[edytuj | edytuj kod]

21 stycznia, Blake i Murphy pokonali The Vaudevillains w walce o miano pretendenckie do NXT Tag Team Championship, będącego w posiadaniu The Lucha Dragons. Tydzień później, Blake i Murphy pokonali mistrzów tag-team NXT, stając się posiadaczami tytułów po raz pierwszy. Niedługo później ogłoszono, że starcie rewanżowe pomiędzy dwoma drużynami odbędzie się na najbliższym TakeOver[10].

Hideo Itami vs. Tyler Breeze[edytuj | edytuj kod]

Hideo Itami pokonał Tylera Breeze'a w pierwszej rundzie turnieju o miano pretendenckie do NXT Championship. Wkrótce zapowiedziano ich walkę rewanżową na NXT TakeOver: Rival[11].

Sami Zayn vs. Kevin Owens[edytuj | edytuj kod]

Na NXT TakeOver: R Evolution, Sami Zayn zdobył NXT Championship w starciu z Adrianem Nevillem. Po walce, przyjaciel Zayna i debiutant w WWE, Kevin Owens, najpierw pogratulował mu wygranej, a chwilę później brutalnie zaatakował. Zayn pojawił się na NXT dopiero po kilku tygodniach i ponownie został zaatakowany przez Owensa. William Regal zabookował walkę o mistrzostwo między Zaynem a Owensem na NXT TakeOver: Rival[12].

Gala[edytuj | edytuj kod]

Zwycięzca walki wieczoru NXT TakeOver: Rival – Kevin Owens.

Komentatorzy[edytuj | edytuj kod]

Komentatorami NXT TakeOver: Rival byli Rich Brennan, Corey Graves i Jason Albert. W panelu pre-show zasiedli Renee Young, Byron Saxton, Albert i Graves[13].

Główne show[edytuj | edytuj kod]

Przed rozpoczęciem transmisji na żywo odbyło się starcie drużynowe między Enzo Amorem i Colinem Cassadym a The Vaudevillains (Aidenem Englishem i Simonem Gotchem). Z walki zwycięsko wyszli Enzo i Cass.

Główną część gali otworzył pojedynek Hideo Itamiego i Tylera Breeze'a. Po ośmiu minutach walki, Itami wykonał serię kopnięć na przeciwniku i wykończył go running dropkickiem[14].

Następną walką był No Disqualification match między Baronem Corbinem a Bullem Dempseyem. Dempsey próbował uderzyć rywala stalowym krzesełkiem, lecz ten zdołał uniknąć ciosu i wymierzyć Dempseyowi End of Days[14].

Mistrzowie tag team NXT Blake i Murphy zmierzyli się z byłymi posiadaczami pasów The Lucha Dragons (Kalisto i Sin Cara). Pod koniec pojedynku, Murphy wyrzucił Kalisto z ringu, po czym wykonał Brainbuster na Sin Carze. Następnie, Blake wykonał Frog Splash na Sin Carze i przypiął go, wygrywając walkę[14].

Finn Bálor i Adrian Neville zawalczyli ze sobą w finale turnieju o miano pretendenckie do NXT Championship. Bálor zdołał skontrować Red Arrow Neville’a, wykonać własne Coup de Grace i przypiąć przeciwnika[14].

Następną walką był Fatal 4-Way match o NXT Women’s Championship. Po ponad dwunastu minutach nieprzerwanej akcji w ringu, Sasha Banks zdołała przypiąć Charlotte i zdobyć NXT Women’s Championship[14].

Walka wieczoru[edytuj | edytuj kod]

W walce wieczoru NXT TakeOver: Rival, mistrz NXT Sami Zayn zmierzył się z Kevinem Owensem. Owens pięciokrotnie wykonał na Zaynie Powerbomb w krawędź ringu. Zayn nie był w stanie kontynuować walki, toteż sędzia pojedynku przerwał starcie i ogłosił Owensa nowym posiadaczem głównego mistrzostwa NXT[14].

Odbiór gali[edytuj | edytuj kod]

NXT TakeOver: Rival otrzymało bardzo dobre noty i opinie krytyków i fanów.

Wrestling Observer Dave’a Meltzera najlepiej oceniło walkę Finna Bálora z Adrianem Nevillem – pojedynkowi przyznano 4,25 gwiazdki na 5. Drugą najwyżej ocenioną walką był Fatal 4-Way z udziałem kobiet (4 gwiazdki) , zaś najgorzej – starcie drużynowe o pasy tag team (1,5 gwiazdki)[15].

James Caldwell z Pro Wrestling Torch pochwalił galę; według niego, na szczególną pochwałę zasługiwała walka wieczoru[16].

History of Wrestling przyznało gali 100 punktów na 100 możliwych[17].

Wydarzenia po gali[edytuj | edytuj kod]

Kevin Owens i Sami Zayn zawalczyli ze sobą w starciu rewanżowym na NXT TakeOver: Unstoppable. Pojedynek zakończył się no contestem; Owens atakował kontuzjowanego Zayna do czasu pojawienia się debiutującego Samoa Joego[18].

Finn Bálor nie zdołał pokonać Kevina Owensa w walce o NXT Championship, lecz ponownie otrzymał szansę zdobycia miana pretendenckiego na NXT TakeOver: Unstoppable[18].

Sasha Banks obroniła NXT Women’s Championship w starciu z Becky Lynch na następnym NXT TakeOver[18].

Blake i Murphy rozpoczęli rywalizację z Enzo Amorem i Colinem Cassadym.

Wyniki walk[edytuj | edytuj kod]

Nr. Wyniki Stypulacje Czas
1D Enzo Amore i Colin Cassady pokonali The Vaudevillains (Aidena Englisha i Simona Gotcha) Tag team match N/A
2 Hideo Itami pokonał Tylera Breeze'a Singles match 8:13
3 Baron Corbin pokonał Bulla Dempseya No-disqualification match 4:15
4 Blake i Murphy (c) pokonali The Lucha Dragons (Kalisto i Sin Carę) Tag team match o NXT Tag Team Championship 8:10
5 Finn Bálor pokonał Adriana Neville’a Singles match o miano pretendenckie do NXT Championship 13:45
6 Sasha Banks pokonała Charlotte (c), Bayley i Becky Lynch Fatal 4-Way match o NXT Women’s Championship 12:28
7 Kevin Owens pokonał Samiego Zayna (c) – werdykt sędziego Singles match o NXT Championship 23:27
(c) – mistrz/mistrzyni przed walką
D – walka była dark matchem (nietransmitowana w TV)

Turniej pretendentów do NXT Championship[edytuj | edytuj kod]

Finn Bálor – zwycięzca turnieju.
Pierwsza runda Ćwierćfinały Półfinały
                   
       
 Finn Bálor Pin
 Curtis Axel 4:55  
 Finn Bálor Pin
   Hideo Itami 12:03  
 Hideo Itami Pin
 Tyler Breeze 12:55  
 Finn Bálor Pin
   Adrian Neville 13:25
 Tyson Kidd 12:45
 Adrian Neville Pin  
 Adrian Neville Pin
   Baron Corbin 5:28  
 Baron Corbin Pin
 Bull Dempsey 1:32  

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Nolan Howell: Neville tops Kidd at NXT Takeover. W: Canoe.ca [on-line]. [dostęp 2015-07-03].
 2. Nolan Howell: Neville shocks, defies odds at NXT Takeover: Fatal 4 Way. W: Canoe.ca [on-line]. SLAM! Wrestling. [dostęp 2014-09-13].
 3. Caldwell James: Caldwell's WWE NXT Takeover results 12/11: Complete virtual-time coverage of Neville vs. Zayn for the NXT Title, Itami & Balor, Charlotte, Kevin Steen/Owens's debut, Corey Graves retires. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp 2014-12-15].
 4. James Caldwell: NXT News: Big title changes on „Takeover” special, tournament finals, pre-show dark match, more. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp 2015-02-13].
 5. Ed Grabianowski: How Pro Wrestling Works. W: HowStuffWorks, Inc. [on-line]. Discovery Communications. [dostęp 2012-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (18 November 2013)].
 6. Live & Televised Entertainment. WWE. [dostęp 2012-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (18 November 2013)].
 7. Adrian Neville vs. Finn Bálor (NXT Championship No. 1 Contender’s Tournament Final) [dostęp 2016-06-26].
 8. Baron Corbin vs. Bull Dempsey (No Disqualification Match) [dostęp 2016-06-26].
 9. NXT Women’s Champion Charlotte vs. Bayley vs. Sasha Banks vs. Becky Lynch (NXT Women’s Championship Fatal 4-Way Match) [dostęp 2016-06-26].
 10. NXT Tag Team Champions Wesley Blake & Buddy Murphy vs. The Lucha Dragons [dostęp 2016-06-26].
 11. Hideo Itami vs. Tyler Breeze [dostęp 2016-06-26].
 12. NXT Champion Sami Zayn vs. Kevin Owens [dostęp 2016-06-26].
 13. 'WWE NXT Takeover: Rival' Results - New Champions Crowned, New #1 Contender, More - WrestlingInc.com [dostęp 2016-06-30].
 14. a b c d e f WWE NXT TakeOver: Rival [dostęp 2016-06-30].
 15. NXT TakeOver: Rival at Full Sail Live! wrestling results - Internet Wrestling Database, www.profightdb.com [dostęp 2016-06-28].
 16. PWTorch.com - JAMES'S WWE NXT TAKEOVER REPORT 2/11: Zayn vs. Owens NXT Title match, Women’s Title semi-main event, Neville-Balor; Reax, pwtorch.com [dostęp 2016-06-28].
 17. NXT Takeover Rival, History of Wrestling [dostęp 2016-06-28].
 18. a b c 'WWE NXT Takeover: Unstoppable' Results: Major Name Debuts, Three Championship Matches - WrestlingInc.com [dostęp 2016-06-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]