Na południe (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Na południe
Due South
Gatunek

detektywistyczny

Kraj produkcji

Kanada

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Paul Haggis

Główne role

Paul Gross
David Marciano
Callum Keith Rennie

Liczba odcinków

67

Liczba serii

4

Pierwsza emisja
Pierwsza emisja

26 kwietnia 1994 – 14 marca 1999

Na południe (ang. Due South) – kanadyjski serial telewizyjny, którego twórcą jest Paul Haggis, a większość odcinków wyreżyserował George Bloomfield. Serial emitowany był w Polsacie i TV4.

W 1994 powstał pełnometrażowy pilot o tym samym tytule w reż. Freda Gerbera oraz pierwsza i druga seria odcinków (sukcesywnie do 1996). W latach 1997-1999 powstały serie trzecia i czwarta.

Głównymi bohaterami są kanadyjski konstabl Benton Fraser i chicagowski policjant-detektyw Ray Vecchio. Towarzyszy im półwilk Diefenbaker (premierem Kanady był John Diefenbaker). Niekiedy w fabułę ingeruje duch sierżanta Roberta Frasera, ojca głównego bohatera, w niektórych odcinkach pojawia się również duch ojca Vecchia.

Wśród bohaterów drugoplanowych wyróżnia się rywalizująca z Vecchiem para detektywów - Louis Gardino i Jack Huey, policjantka Elaine, oraz siostra Raya, Francesca Vecchio.

W trzeciej serii serialu Ray Vecchio grany przez Davida Marciano pojawia się tylko w pierwszym odcinku. Aktor musiał zrezygnować z roli z powodu wcześniejszych zobowiązań. Jego miejsce zajmuje Callum Keith Rennie, który gra policjanta nazwiskiem Stanley Raymond Kowalski, podszywającego się pod prawdziwego Raya Vecchio, który w tym czasie penetruje świat włoskiej mafii. Przyjęcie przez Kowalskiego tożsamości Vecchia wywołuje wiele nieporozumień.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

W mniejszych rolach i epizodach wystąpili m.in.: Melina Kanakaredes, Jane Krakowski, Carrie-Anne Moss, Maria Bello, Mark Ruffalo, Teri Polo, William Smith, a także były koszykarz NBA Isiah Thomas[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]