Przejdź do zawartości

Nachszon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nachszon (po prawej) na fresku Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej. Po lewej jest postać nieznanej kobiety przeglądającej się w lusterku.

Nachszon, syn Amminadaba (hebr. נחשון בן עמינדב Nachszon ben Aminadaw) – postać starotestamentowa, za czasów Mojżesza naczelnik (książę) pokolenia Judy[1]. W Biblii wzmiankowany wielokrotnie, gdyż był przodkiem króla Dawida, a co za tym idzie – Józefa z Nazaretu[2]. Innym przekładem imienia jest Naasson (z greki w Mt 1,4) i Nahasson (w Biblii Wujka Lb 7,12; Rt 4,20 i 1 Krn 2,10).

Jako książę[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak inni wodzowie pokoleń izraelskich pomógł Mojżeszowi i Aaronowi w dokonaniu pierwszego spisu ludności zdolnej do walki[3].

Po ukończeniu budowy Przybytku naczelnicy rodów podarowali na służbę w nim 6 wozów i 12 wołów, które Mojżesz rozdzielił między szczepy lewickie[4]. Potem na rozkaz Pana każdego dnia jeden z nich przynosił do Namiotu dary ofiarne na poświęcenie ołtarza. Nachszon przyszedł jako pierwszy. Złożył on takie same dary, jak wszyscy inni, czyli: srebrna misa ważąca 130 syklów i 70-syklowa, srebrna czara, obie napełnione mąką zaprawioną oliwą na ofiarę pokarmową, 10-syklowa, złota czasza z kadzidłem, cielę, baran i jednoroczne jagnię na ofiarę całopalną, kozioł na ofiarę przebłagalną oraz dwa woły, pięć baranów, pięć kozłów i pięć jednorocznych owieczek na ofiarę biesiadną[5].

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Od Jakuba do Dawida: JakubJudaPeres1Chesron2 – Ram3Amminadab4NachszonSzalmon5BoozObedJesseDawid[6].

1 W rodowodzie Jezusa występuje brzmienie greckie "Fares".

2 Brzmienie gr.: "Ezron".

3 Brzmienie gr.: "Aram".

4 "Amminadab" albo "Aminadab".

5 Odmienne formy imienia: "Szalma" lub "Salmon".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Księga Liczb 1,4-7; 1 Księga Kronik 2,10.
  2. Ewangelia Św. Mateusza 1,1-16.
  3. Księga Liczb 1,3-4.
  4. Księga Liczb 7,1-9.
  5. Księga Liczb 7,11-17.
  6. Księga Rut 4,18-22; 1 Księga Kronik 2,3-15; Ewangelia Św. Mateusza 1,1-6.