Nacional AC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nacional
Ilustracja
Pełna nazwa Nacional Atlético Clube
Przydomek Ferrinho, Naça, NAC
Data założenia 16 lutego 1919
Liga II liga stanowa (Campeonato Paulista de Futebol - Série A2)
Państwo  Brazylia
Stadion Estádio Nicolau Alayon
Prezes Airton Franco Santiago
Trener Jorge Sarhan
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Nacional Atlético Clubebrazylijski klub piłkarski z siedzibą w São Paulo, stolicy stanu São Paulo.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub założony został 16 lutego 1919 pod początkową nazwą São Paulo Railway Atlético Clube. Założycielami klubu byli pracownicy firmy kolejowej São Paulo Railway Company. W 1936 Nacional stał się członkiem stanowej federacji piłkarskiej Liga Paulista de Futebol i wziął udział w mistrzostwach stanu São Paulo (Campeonato Paulista), plasując się na 9 miejscu.

W 1939 São Paulo Railway zajął w pierwszej lidze stanowej 4 miejsce – tuż za takimi klubami jak Corinthians Paulista, Palestra Itália i Portuguesa.

W 1943 São Paulo Railway zwyciężył w swoim pierwszym turnieju – Torneio Início Paulista.

W 1946 klub zmienił nazwę na Nacional Atlético Clube. Pierwszy mecz po zmianie nazwy klub rozegrał przeciwko zespołowi CR Flamengo, który na Estádio do Pacaembu pokonał Nacional 4:2.

W 1972 i 1988 Nacional zdobył puchar stanu São Paulo w kategorii juniorów, a w 1994 klub wygrał III ligę stanu São Paulo.

W 1995 Nacional wziął udział w rozgrywkach trzeciej ligi brazylijskiej (Campeonato Brasileiro Série C), gdzie odpadł już w pierwszym etapie.

W 1998 klub kolejny raz przystąpił do rozgrywek III ligi brazylijskiej, ponownie kończąc na pierwszym etapie.

W nietypowym sezonie roku 2000 Nacional wziął udział w mocno rozbudowanej pierwszej lidze, której rozgrywki obyły się pod nazwą Copa João Havelange. Nacional przydzielony został do tzw. Białego Modułu (Modulo Branco), grupującego najsłabsze kluby – stąd często Biały Moduł utożsamiany jest w III ligą. Także i w tych rozgrywkach Nacional odpadł w pierwszym etapie, a w końcowej klasyfikacji turnieju zajął 97 miejsce na 116 uczestników.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]