Nad Śliwkowym Strumieniem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nad Śliwkowym Strumieniem
On the Banks of Plum Creek
Autor Laura Ingalls Wilder
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania 1937
Wydawca Harper & Brothers
Typ utworu literatura dla dzieci i młodzieży
Data wydania polskiego 1993
Pierwszy wydawca polski Agencja Kris
Przekład Anna Duszyńska
poprzednia
Domek na prerii
następna
Nad brzegami Srebrnego Jeziora

Nad Śliwkowym Strumieniem (On the Banks of Plum Creek, 1937) – powieść Laury Ingalls Wilder, z dużą dozą elementów autobiograficznych. Stanowi czwarty tom cyklu Domek, choć w Polsce wydana jako trzecia (a druga, przez Agencję Kris). Posłużyła za kanwę najpopularniejszej z ekranizacji cyklu - serialowi z Michaelem Landonem.

Akcja powieści rozgrywa się od jesieni 1874 do 24 grudnia 1876. W momencie rozpoczęcia utworu, Laura ma niespełna osiem lat. Przybywa wraz z rodziną do Minnesoty i zamieszkuje niedaleko miasteczka Walnut Grove. To tu, po raz pierwszy idzie do szkoły, pomaga rodzicom na farmie. Utwór wprowadza też postać Nellie Oleson.


Książka a rzeczywistość[edytuj | edytuj kod]

Powieść, choć autobiograficzna - podobnie jak pozostałe części - w wielu momentach odbiega od rzeczywistości, skracając, bądź zrezygnując całkowicie z opisu pewnych wydarzeń, łącząc inne, czy też przenosząc je w inne momenty życia pisarki.

Ingallsowie sprowadzili się do Walnut Grove (choć nazwa miasteczka nigdy w książkach nie pada) w roku 1874, z Wisconsin (z krótkim postojem w Lake City w Minnesocie). Pozostawali tam do wiosny 1876, kiedy to przenieśli się do Burr Oak w Iowa, zatrzymując się na pewien czas w South Troy w Minnesocie.

Okres ten został całkiem pominięty przez Wilder; prawdopodobnie ze względu na niemiłe wydarzenia, które były wtedy jej udziałem. W listopadzie 1875 urodził się brat Laury - Charles Frederic zw. Freddym. Na wiosnę rodzina wyruszyła w kolejną podróż, podczas której chorowity Freddy zmarł i został pochowany na farmie krewnych Ingallsów w South Troy. Po wydarzeniach tych zostało zaledwie kilka stron notatek, które w 2002 roku wykorzystała Cynthia Rylant, pisząc Old Town in the Green Groves (Stare miasteczko w zielonym gaju) - oficjalny midquel serii, którego akcja rozgrywa się pomiędzy Nad Śliwkowym Strumieniem a Nad brzegami Srebrnego Jeziora. Latem 1877 Ingallsowie powrócili do Walnut Grove.

Strony zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]