Przejdź do zawartości

Nadchodzi osobliwość

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Osobliwość jest blisko: Kiedy istoty ludzkie przekroczą granice biologiczne
The Singularity Is Near: When Humans Transcend Biology
Ilustracja
Autor

Raymond Kurzweil

Typ utworu

popularnonaukowa

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

USA

Język

angielski

Data wydania

2005

Wydawca

Viking Press

Nadchodzi osobliwość (tytuł ang. The Singularity Is Near: When Humans Transcend Biology) – aktualizacja z 2005 roku książki Raymonda Kurzweila Wiek maszyn duchowych (tytuł ang. The Age of Spiritual Machines) z 1999 roku oraz książki Wiek maszyn inteligentnych (tytuł ang. The Age of Intelligent Machines) z 1990 roku.

W książce tej, podobnie jak w dwóch poprzednich, Ray Kurzweil przedstawia obraz tego, co może nastąpić w przyszłości. Sugeruje nadejście Technologicznej Osobliwości, co oznacza, że technologia wywrze wpływ na ludzkie ciało i umysł. Osobliwość będzie wynikiem połączenia trzech ważnych technologii XXI wieku: genetyki, nanotechnologii i robotyki (w tym sztucznej inteligencji).

W książce Kurzweil przedstawia cztery główne założenia swej teorii:

1. Osobliwość jako "technologiczna ewolucja" jest osiągalnym celem dla ludzkości,

2. Rozwój technologiczny dokonuje się w kierunku Osobliwości w sposób wykładniczy, na zasadzie prawa, według którego przełomy technologiczne pojawiają się w coraz krótszych odstępach czasu,

3. Funkcjonalność ludzkiego mózgu będzie mierzalna dzięki technologii, która powstanie w przyszłości,

4. Osiągnięcia w dziedzinie medycyny powodują, że ludzie z pokolenia Kurzweila tzw. Baby Boomers żyją dość długo, by doświadczyć tego, iż osiągnięcia technologiczne znacznie wpływają na i przewyższają procesy umysłu ludzkiego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]